Novela loterijního zákona
Lobby "zločinného" pokeru: slavní sportovci i Hanychová
11.01.2012 07:30 Původní zpráva
Když hrál tenis, byl nejlepší na světě. V pokeru tomu tak rozhodně není, ale i přesto patří legendární Boris Becker mezi respektované hráče. Obráží velké turnaje, občas vyhraje zajímavé peníze. "Ale pro ně to nedělám. Dělám to pro pocit výhry," říká. Celebrity, především pak sportovce, Texas Hold´em nesmírně láká. Někdy kvůli tomu mají problémy se zákonem. V Česku chtějí poker zachránit.
Už za dob basketbalového fenoménu Michaela Jordana se letadlo Chicaga Bulls měnilo v ohromný pokerový turnaj. "Hráli jsme všichni a pořád. Spíše pro legraci, o stovky dolarů. Občas jsme se poškorpili, ale hlavně to byla zábava," vzpomínal Jordan pro deník Times. Fenomenální basketbalista kromě karet miloval i skutečný "hazard", kde jde o štěstí, prioritně ruletu, v níž se nechal unášet čistých gamblerstvím. Podle Timesů prohrál několik milionů. "To si pak stoupnete před zrcadlo a řeknete jsi: Jsem debil," nebral si servítky sám se sebou.
Ani poker Jordanovi moc nešel. "Jsem hráč, kterého to baví a baví to i všechny ostatní, protože jim dává peníze," směje se.
Všichni hrají
Pokerový kult sportovce, které pojí hravost a touha vítězit ve všem, pohltil především v Americe, ale jak se rozmáhala sláva této hry, mířil do Evropy. Samozřejmě, Česko není výjimkou.
Především hokejisté, kteří se naučili hrát poker v zámoří, umějí se žetony zacházet. Jako známý pokerový fanšmejkr je znám Martin Ručinský, dlouholetý hráč NHL a momentálně opora Litvínova. "Občas si zahraju i na internetu, ale určitě ne denně. Hraju to rekreačně, poker je skvělé odreagování, baví mě to. Je to i partě dobrých kluků," říká Ručinský, jenž se v charitativních pokerových turnajích hokejistů umísťuje vždy na špičce.
Hrají všechny generace z NHL: Plekanec, Špaček, Kaberle, Pavelec, Hanzal... Vášnivým hráčem je sparťanský fotbalový obránce Erich Brabec, squashový velmistr Jan Koukal se dokonce zapojil do kampaně proti novele loterijního zákona, která začala platit od ledna .
Právě kvůli ní se teď o pokeru v Česku hodně mluví. Novela dělá z Texas Hold´em hazard a prakticky vylučuje hraní na jakémkoliv jiném místě než v kasínech. Po hrozbou vysokých pokut. Asociace českého pokeru, za podpory pokerových hráčů, chce dokázat, že poker není hazard, ale dovednostní hra, tudíž novela na něj se vztahující je neoprávněná. Chystají se soudy. Jenže do té doby...
Underground poker
Jak může takové pravidlo vypadat v praxi, ukazují tvrdé postupy zákona v Americe, kde ve většině států platí podobné pravidlo. Do problémů se tak v minulém roce dostal i třeba známý baseballista Alex Rodriguez. Nejlépe placený hráč svého sportu, miláček fanoušků i ženských hereckých celebrit, které slušně střídá, byl obviněn z hraní takzvaných "underground her" - tedy ilegálních seancí, které doprovázejí vysoké sázky. Mimochodem, účastníkem měl být i herec Tobey Maguire.
Rodrigueze vyšetřovala za ilegální hraní dokonce Major League Baseball, hrozila mu vysoká suspendace, ale nakonec se nic neprokázalo. Spojené státy jsou směrem k pokeru v neuvěřitelně schizofrenním vztahu - místní televize vysílají velké turnaje, které sledují desetimiliony lidí, o amerických profi pokerových hvězdách se píše podobně jako o hvězdných sportovcích, na druhé straně je populární poker mimo kasína zločinem.
Samozřejmě, jak kde. Nepočítejme Las Vegas, tam je to jasné. Nedávno ale uspěli s protestem zadržení účastníci jednoho z turnajů v Coloradu, kteří nezávislou studií Denverské státní univerzity prokázali, že poker je dovednostní hra, nikoliv hazard, v němž jde o štěstí. Podle některých informací měl podobnou obhajobu v kapse připravenu i Rodriguez. Jeho případ možná i kvůli "nevinnosti" pokeru (oproti jiným prohřeškům - braní drog atd.) nebyl pro baseballové funkcionáře z MLB tak zásadní, aby se v něm detailněji pitvali. A "pro nedostatek důkazů" to nechali být.
Podporuje i Agáta
Jak bude pokerové stíhání vypadat v Česku? "Doufejme, že žádné policejní zátahy, jako v Americe nebo třeba ve Švédsku, neproběhnou," věří předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma. "Ale dost dobře nevíme. Každopádně už teď způsobuje novela paradoxní situace - například v nejmenovaném moravském městě jedno kasíno nabídlo odměnu 30 tisíc za každý nahlášený turnaj v klubu či v hospodě. Zákon vlastně hraje pro něj, a kasíno může likvidovat konkurenci," popisuje Sláma.
Naopak pokerovému lobby mohou nahrávat i zmíněné pozitivní odkazy sportovců, jakožto i dalších celebrit. Kampaň "Zachraňme poker", kterou již minulý rok vymyslel "všeuměl" a pokerový ambasador Pavel Novotný, mimo jiné podpořili Leoš Mareš či Agáta Hanychová. "Hraju poker, nejsem gambler," říkají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.