Rozhovor
Na vozíku dokončil Ironmana, teď se Švehla pokusí vyjet sopku
28.09.2017 06:30 Rozhovor
Osudný pád ho nezastavil a dál bortí sportovní hranice. Zbyněk Švehla již čtyřikrát zdolal nejnáročnější závod v triatlonu Ironmana. Letos cestuje na Havaj s jiným cílem. Od hladiny moře zdolat vyhaslou sopku o výšce 4205 m. n. m.
Na start Ironmana se postavil šestkrát. Čtyřikrát ho zdolal a stal se prvním neamerickým vozíčkářem, který tento závod absolvoval. Nyní se chce stát prvním vozíčkářem, který vyjede na vrchol Mauna Key, která je nejvyšší horou Havajských ostrovů.
Po úrazu, který se vám stal při triatlonu, jste zůstal na vozíku. Když jste se vracel zpět ke sportu, bylo jasné, že to bude právě triatlon?
V tu chvíli není jasnou volbou nic. Ani co bude dělat člověk za sport. Prvotně jsem si říkal, že budu házet šipky někde v hospodě u piva. To přece půjde. Z hlediska touhy vrátit se k životu, který jsem žil před úrazem, byl triatlon jasnou volbou.
Šlo to přes plavání. Být ve vodě je totiž osvobozující pohyb bez vozíku. Vždy jsem se těšil do vody. A triatlon, což jsem věděl z dob mého závodění, je sport, ve kterém jezdili vozíčkáři na Havaj, takže jsem věděl, že ta možnost tam je.
Mauna Kea |
- 4205 m. n. m. - Vyhaslá sopka - poslední erupce 2500 př. n. l. - Nejvyšší vrchol Havajských ostrovů |
Co vás přimělo se nesnažit o pátý průjezd cílem havajského závodu, ale pokusit se o zdolání vrcholu Mauna Key?
Je to něco nového. Věc, která mi x let vrtala hlavou, že bych ji chtěl vyzkoušet. V roce 2015 jsem se nominoval na Ironmana a těšil jsem se, že po osmi letech se vrátím na plný závod a zajedu lepší výsledek. Poté jsem měl závažné zdravotní problémy, které mi nedovolily závodit, a tak jsem zvolil ne úplně klidnější, ale trochu jinou cestu.
Máte seznam podobných výzev?
Teď mě nic nového nenapadá. Žiju Mauna Keou, ale věřím, že až bude s postupnou výškou méně a méně kyslíku, tak mě bude napadat spoustu věcí. Ale určitě ne extrémní výzvy. Spíše se budu těšit domů a budu doufat, že mě podobná šílenost už nikdy nenapadne.
Absolvoval jste speciální tréninky, kvůli výškové nemoci?
Byl jsem týden v Alpách, což na trénink není úplně dlouhá doba. Měl jsem ale možnost si vyzkoušet tréninky ve výšce kolem 2500 metrů nad mořem. Zjistil jsem, že to není vůbec legrace. Teď procházím kůrou na adaptaci na nadmořskou výšku a spím v kyslíkovém stanu, který by měl tělu pomoci.
Jaké máte největší obavy z výjezdu?
Zaručeně prostředí. To, co mě čeká, nejde v evropských podmínkách nasimulovat. Jde hlavně o strmost kopce, která místy dosahuje až 20%. Tam může na štěrku prokluzovat kolo, a to i když mám horské kolo a handbike, na kterém budu sedět tak, aby se mi nepřevažoval dozadu.
Kolik lidí s vámi na vyhaslou sopku pojede?
Mám s sebou celý tým lidí, který mi bude pomáhat. Nebudu je samozřejmě nutit, aby se mnou jeli 17 hodin rychlostí 10 km/h, to je jasné, ale budeme neustále v kontaktu. Rozhodně nejsem takový blázen a dobrodruh, abych se do takové akce pouštěl sám.
Vyjíždíte od moře a končíte ve výšce 4205 m. n. m. Kolik vrstev oblečení budete střídat?
Teď je plán, že pojedeme hodně brzo nad ránem, kdy nebude takové vedro. Budu se ale postupně přioblíkat až do teplejších bund a šátků. Sám nevím, jestli je výhoda jet v zimě, nebo ne. I doprovod budu nutit, aby si na Havaj přibalil teplý kabát, což zní hodně divně.
Cíl je jasný. Horu pokořit. Máte i čas, kterého chcete dosáhnout?
Mluví se o sedmnácti hodinách, což je čas, ve kterém musí závodníci doběhnout Ironmana, aby byli klasifikováni. Z mé hlavy tento údaj není, ale bylo by symbolické, kdyby se mi to podařilo. Jedu to namísto Ironmana a mělo by být v mých silách to i s drobnými pauzami zvládnout.
Kolik takových přestávek budete mít?
Pokud vše půjde dobře, tak dvě. Pauzu beru vysednutí z kola. V tu chvíli si komfortněji dojdu na záchod, a trochu odpočinu. Jedna přestávka bude delší, protože není dobré sedět 17 hodin v kuse na vozíku. Chci si na půl hodiny lehnout na břicho a ulevit zatěžovaným partiím. C9lem totiž není jen vrchol dobýt, ale vrátit se zpět v použitelném stavu.
Na vrcholu vyhaslé sopky převezme Zbyněk Švehla jako první Čech Cenu Vojtěcha Hece. Jeho život doslova symbolizuje těžký boj, jaký prožívají závodníci na trati. Ostatní závodníci se proto shodli, že prvním držitelem nemůže být nikdo jiný, než právě Švehla. Kdyby mu trofej byla udělena ve filmovém světě, dostal by ji za "celoživotní přínos".
Cena Vojtěcha Hece |
Má tvar trojbokého jehlanu s hranou 22,6 cm, což má symbolizovat vzdálenost 226 kilometrů, tedy součet distancí všech tří ironmanských disciplín. Nese jméno prvního Čecha na startu Ironmana a spolu s jeho jménem je na straně jehlanu napsaný také havajský pozdrav Aloha. Symbolická je i volby materiálu- tedy skla. Havaj je sopečné souostroví a žhavé sklo trochu připomíná lávu. |
Cestu Švehly na vrchol můžou sledovat lidi po celém světě. Zřizuje totiž webové stránky, na kterých bude online tracking jeho putování. I kdyby ale pokrytí mobilními daty nedovolilo přenášet celou trasu, jeho tým bude o celém výjezdu pravidelně informovat.
Švehla vyjede v brzkém ránu 10. října tamního času. Jeho fanoušci v České republice tak budou moci pohybující se tečku na mapě s online přenosem sledovat 9. října na stránkách konta bez bariéry.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.