Pokerová okupace Pardubic. Je tu čtyři tisíce hráčů, říká ředitel

Sport
3. 8. 2013 06:00
Václav Rychtařík: Na pokerový festival do Pardubic dorazili hráči z 25 zemí. Pardubice jsou u nich zapsány dobře.
Václav Rychtařík: Na pokerový festival do Pardubic dorazili hráči z 25 zemí. Pardubice jsou u nich zapsány dobře.

"Pardubice jsou u pokerových hráčů zaspány dobře. I proto se festivalu zúčastní tři až čtyři tisíce hráčů," tvrdí hlavní manažer festivalu Václav Rychtařík. Na stolech se během 17 dní protočí podle Rychtaříka kolem padesáti milionů korun.

Očekávali jste takový zájem hráčů o letošní ročník?
Přibližně padesátiprocentní nárůst počtu hráčů jsme víceméně čekali. Přijelo daleko více cizinců. Jelikož se jedná už o sedmý ročník, takže z českých hráčů už tady všichni byli a dobře ho znají.

Jaká je zahraniční účast na pardubickém festivalu?
Do Pardubic dorazili zástupci z pětadvaceti zemí. Největší komunita hráčů je z Polska, jelikož v Polsku mají kasinový útlum a Poláci nemají prakticky kde hrát turnaje. Pardubice jsou u nich zapsány dobře, počítám, že se během festivalu protočí tři až čtyři tisíce hráčů.

Co ženské hráčky? Vzrůstá jejich počet?
Ženy tvoří už standartní procento pole z hráčů. Jejich počet se výrazně nemění. Většinou to funguje tak, že hráči, kteří sem třeba na týden přijedou, tak vezmou s sebou své partnerky, které si taky občas nějaký turnaj zahrají. Oproti klasickým turnajům, které se hrají například v Praze, je proto jejich počet vyšší.

Mezi pokerové stoly si našla cestu i slušná řádka žen, které do lítých bojů nad kartami vnesly šarm a grácii.Jaké jsou ambice festivalu do budoucna? Budete dále rozšiřovat kapacitu turnajů?
V Pardubicích máme padesát až šedesát pokerových stolů, což je v podstatě možné maximum. Počet hráčů v turnajích už moc zvyšovat kvůli kapacitě nemůžeme, ale je možné, že do budoucna se zvýší vstupné do turnajů. Většina turnajů nabízí vstupné kolem sto či dvě stě eur, což není nijak mnoho.

Pokerový festival, který trvá 17 dní, není příliš běžný ani v evropském měřítku? Je to další výhoda Pardubic?
Ano, většina festivalů podobného typu trvá 7 až 9 dní. Ale tento festival je specifický v tom, že řada hráčů sem jede na jeden dva turnaje klidně přes celou republiku. Řekl bych, že sedmnáct dnů je maximum.

Nechystáte se tedy festival přesunout do větších prostor, třeba do Prahy?
Není důvod se přesouvat do jiného regionu. My jsme tady spokojení, příští ročník bude stoprocentně opět tady. Poker v Pardubicích byl ze začátku napojen na šachový festival Czech Open, po kterém vždy následuje pokerový festival. Je to z důvodu ubytovacích kapacit. Městu Pardubice se spolupráce také líbí, není o tom, že by tady někde stály automaty, které veřejnost vnímá negativně. Podporu města cítíme.

Kolik se během festivalu protočí na stolech peněz?
Festival ještě neskončil, ale řekl bych, že kolem padesáti milionů korun.

Nyní probíhá už sedmý ročník festivalu? Mohl byste srovnat jeho vývoj oproti prvnímu ročníku?
Tak první ročník jsem neorganizoval já, ale tenkrát šlo o poloamatérskou akci. Šlo o turnaj pro šedesát lidí, byl to velmi malý turnaj. Ale už v té době to byla rarita, že někam přijelo šedesát lidí a celý den hráli poker. Díky letošnímu počtu 1458 hráčů jde o jednu z největších pokerových akcí, která se v České republice konala.

Kolik vstupenek se dalo vyhrát v různých kvalifikacích? Řada lidí se do hlavního turnaje dostala z kvalifikací za pár dolarů...
Když sečteme internetové i ostatní kvalifikace, tak přibližně 350 hráčů z těch necelých 1500 se do turnaje probojovalo z kvalifikací. Jde o přibližně jednu pětinu hráčů. Vstupenka do hlavního turnaje přišla na sto eur, což je opravdu poměrně nízké číslo. Pro pokerového hráče je buy-in 2500 korun spíše malý.

Uvažujete do budoucna o tom, že byste hráčům nabídli více turnajů v Omaze či dalších pokerových variantách?
Až tento ročník skončí, tak si sedneme a spočítáme si, o co měli hráči zájem, které turnaje byly vyprodané a podobně. Letos máme jeden turnaj v Omaze, příští ročník budou možná dva. Máme informace, že řada hráčů by si ráda zkusila turnaj formátu HORSE (složený z pěti různých variant pokeru - pozn. red.). Ale chceme dělat spíše turnaje pro co největší masu hráčů.

Jaké jsou náklady na uspořádání festivalu? Jste v zisku?
Jde řádově o miliony. Doufejme, že hospodářský výsledek bude plusový. Není to žadný vysoký výdělek. Z pohledu kasina není zdaleka tak výdělečný jako například ruleta či automaty.

Jak vidíte budoucnost pokeru? Řada měst v poslední době brojí proti automatům či ruletám a ty začínají být z mnoha měst vytlačovány...
Některé skupiny se snaží poker předvést jako dovednostní sport, aby se dostal z područí licencovaného hazardu. Nicméně, já si myslím, že se to nikdy nepovede. Živý poker vždy zůstane na ministerstvu financí zapsaný jako hazardní hra a vždy bude potřeba licence.

Autor: - hep -Foto: Tomáš Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ