Vypadalo to jako loučení. Deblkanoisté se po finále mistrovství světa ve vodním slalomu společně fotili, někteří měli na tvářích namalované slzy, jiní zase symbol I love C2, aby podpořili svou kategorii. Po vyřazení z olympijského programu o ni národní federace ztratily zájem a není jasné, zda pošlou lodě na příští mistrovství světa, které se koná v daleké Brazílii.
V červnu se definitivně rozhodlo, že místo deblkanoistů budou na OH v Tokiu závodit kanoistky. Řada národních federací rychle ukončila finanční podporu deblkanoí, například Němci závodí za vlastní peníze nebo díky podpoře svých klubů. Podobně to vypadá také ve Velké Británii nebo Polsku. "Jsem velice překvapený, že uběhly čtyři měsíce a je to skoro, jako kdybychom pět šest let přicházeli o naději. Ale bylo to hrozně rychlé, ty státy, jak nemají olympijskou naději, rychle končí," komentoval poslední vývoj bývalý deblkanoista a současný trenér Ondřej Štěpánek.
Jeho svěřenci Jonáš Kašpar a Marek Šindler v pátek skončili na mistrovství světa čtvrtí. Nebrali závod jako poslední šanci uspět na MS, ale věděli, že příští rok možná na světovém šampionátu nebudou. "Samozřejmě když se nad tím člověk zamyslí, tak vzhledem k tomu, kolik je tady lodí a jsme ve Francii, tak se to dá předpokládat. Protože je většina evropských lodí a pro ně bude Rio drahé," řekl Šindler.
V Pau startovalo osmnáct deblkanoí z osmi výhradně evropských států. Aby zůstala kategorie oficiální, musí se do ní zapojit alespoň šest zemí. Kašpar se Šindlerem mají v Dukle jistou plnou podporu pro příští rok. "Pak se uvidí, co bude dál. Uvidí se, jaká bude celkově situace v C2, kolik nás bude jezdit. Je možné, že to příští rok s přístupem federací, jaký teď mají, nebude ani oficiální," poznamenal Šindler.
Pro letošní bronzové medailisty z ME v Tacenu je hlavní motivací kontinentální šampionát, který se příští rok uskuteční v Praze. Co bude dál, to se teprve uvidí.
Deblkanoistům svitla naděje po vyjádření trojnásobného olympijského vítěze ve vodním slalomu a současného šéfa organizačního výboru OH 2024 v Paříži Tonyho Estangueta, který plánuje usilovat o návrat deblkanoí do olympijského programu v roce 2024. "Jenže s tím vývojem, jaký je, tak to už asi ani nebude třeba, protože žádné C dvojky jezdit nebudou. Takže pokud se rychle ty federace nezamyslí, že by to ještě takhle mohlo dopadnout, tak to tak asi nedopadne," poznamenal k tomu pětadvacetiletý Šindler.
Jeho parťák Kašpar, který v říjnu oslaví 26. narozeniny, v současné situaci neví, zda by jeho případný start v Paříži byl reálný. "Samozřejmě nějaká teoretická možnost tam je, ale nedovedu si momentálně představit tři roky trénovat na nic a pak teprve se začít připravovat na olympiádu," doplnil.
Předpokládá, že nyní se bude hlavně diskutovat a žádné závazné rozhodnutí v dohledné době nepadne. "Na nějaké další rozhodnutí, které by něco měnilo, by se mělo teoreticky čekat až po olympiádě v Tokiu, což je za tři roky," dodal Kašpar.