Šampionát
Srbské volejbalistky slaví titul, řádící Italce navzdory
20.10.2018 14:58
Srbské volejbalistky jsou poprvé mistryněmi světa. Ve finále šampionátu v Jokohamě zdolaly Itálii 3:2 po setech 21:25, 25:14, 23:25, 25:19 a 15:12. Úřadující mistryně Evropy na cestě k titulu nezastavila ani nejvíce bodující hráčka turnaje Paola Egonuová, která se ve finále postarala o 33 italských bodů. Třetí místo obsadila Čína, která v utkání o bronz porazila Nizozemsko 3:0.
Trenér nových šampionek Zoran Terzič připomněl, že když tým v roce 2002 převzal, nacházelo se Srbsko ve světovém žebříčku někde okolo stého místa. "Pro nás to byl sen. Na minulých šampionátech jsme sledovali, jak dostávají zlato Rusky a Američanky, a jen jsme si představovali, jak krásné by bylo dokázat to taky," prohlásil.
Duel Srbska s Itálií byl prvním evropským finále po zavedení zápasů o titul v roce 1978. Do té doby se na MS hrálo systémem skupin, v němž zlato i stříbro vybojovaly evropské týmy jen dvakrát, v letech 1952 a 1956.
Utkání o titul bylo podle očekávání především soubojem hvězdných univerzálek Egonuové a Tijany Boškovičové. Teprve devatenáctiletá italská opora Egonuová se v pátečním semifinále proti Číně zaskvěla 45 body a stanovila nový rekord MS, tentokrát jich přidala 33, ale ani to Italkám k triumfu nestačilo.
Boškovičová ve finále zaznamenala 26 bodů, v útoku však měla vyšší úspěšnost. Po zápase převzala cenu pro nejužitečnější hráčku turnaje. "Byla to dlouhá cesta, ale došli jsme po ní k historickému úspěchu. Být MVP na mistrovství světa je velká pocta, ale nikdy bych toho nedosáhla bez pomoci týmu a trenérů. Do budoucna je to velká motivace," řekla jednadvacetiletá hráčka Eczacibasi Istanbul.
Volejbalistka s nigerijskými kořeny Egonuová byla po pátečním galapředstavení téměř neomylná i v úvodním finálovém setu, jenže Srbky pak přitlačily na podání a obrana měla při hlídání italské hvězdy rázem lehčí práci. Druhá sada skončila jasným srbským vítězstvím o 11 bodů.
V srbském týmu sice vedle Boškovičové vyrostla v útoku také Brankica Mihajlovičová, která hraje ligu právě v Japonsku, ale na druhé straně se Egonuová postupem času dokázala přizpůsobit horším nahrávkám i sevřeným srbským blokům. V koncovce třetího dějství to potvrdila chladnokrevně proměněným setbolem.
Srbky to ale nevyvedlo z míry, ve čtvrté sadě je nezastavila ani ztráta slibného vedení 8:2 a o zlatu musel rozhodnout tie-break. Ten na MS před 16 lety přinesl Italkám zlato, tentokrát ale skončil opačným výsledkem. Dvě poslední rozehry se změnily v dlouhý boj, obě však skončily srbskou radostí.
Úřadující mistryně Evropy Srbky hrály ve finále MS poprvé, jejich největším dosavadním úspěchem byl bronz z roku 2006. "Srbky hrály skvěle, vyrovnat se s jejich servisem a útokem pro nás bylo hodně obtížné. I my jsme hráli dobře, ale měli jsme výkyvy a bohužel jsme nedosáhli svého cíle," řekl italský kouč Davide Mazzanti.
Bronzové Číňanky získaly medaili na třetí vrcholné akci za sebou. Před dvěma lety ovládly olympijský turnaj v Riu de Janeiro, na minulém MS v roce 2014 skončily druhé. Další medaili ze světového turnaje přidaly po hladké výhře nad nizozemskými vicemistryněmi Evropy, které byly čtvrté i předloni na OH v Riu.
Nejvíce bodů si v utkání o bronz připsala Li Jing-jing. Osmnáctiletá univerzálka zakončila 20 čínských akcí, z toho čtyřikrát poslala na druhou stranu sítě nechytatelné podání. Číňanky jednoznačně kralovaly i na bloku (8:1).
Mistrovství světa volejbalistek v Jokohamě (Japonsko): |
Finále: Srbsko - Itálie 3:2 (-21, 14, -23, 19, 12) Rozhodčí: Mokrý (SR), Rolfová (USA). Čas: 116 min. Sestavy a body: Srbsko: Boškovičová 26, Mihajlovičová 19, Veljkovičová 10, Rašičová 10, Ognjenovičová 8, Bušová 6, libero Popovičová - Stevanovičová. Trenér: Terzič. Itálie: Egonuová 33, Bosettiová 14, Syllaová 10, Danesiová 9, Chirichellaová 3, Malinovová 2, libero De Gennarová - Cambiová. Trenér: Mazzanti. O 3. místo: Čína - Nizozemsko 3:0 (22, 19, 14) Nejvíce bodů: Li Jing-jing 20, Jüan Sin-jüe a Kung Siang-jü po 11 - Slöetjesová 15, Buijsová 10. Konečné pořadí MS: 1. Srbsko, 2. Itálie, 3. Čína, 4. Nizozemsko, 5. USA, 6. Japonsko, 7. Brazílie, 8. Rusko, 9. Dominikánská republika, 10. Turecko, 11. Německo, 12. Bulharsko, 13. Thajsko, 14. Portoriko, 15. Ázerbájdžán, 16. Mexiko, 17. Korea, 18. Kanada, 19. Argentina, 20. Keňa, 21. Kamerun, 22. Kuba, 23. Trinidad a Tobago, 24. Kazachstán. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.