Má už vše, co by měl populární sportovec mít. Atraktivní příběh, silného sponzora v zádech, zajímavé vystupování, sexy image a hlavně velký úspěch v kapse. Pokračovatel rodinných tradic, dvaadvacetiletý kanoista Martin Fuksa, potvrdil své předpoklady a jako čerstvý mistr světa už může směle pomýšlet na olympijské hry v Rio de Janeiru.
Mnozí v něm vidí nástupce dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora, nynějšího sportovního ředitele Českého olympijského výboru. Není divu. Martin Fuksa poctivě naplňuje svůj potenciál. Měl ho už ve své genetické výbavě. Jeho otec Petr je dvojnásobný mistr světa a dědeček uznávaný trenér nejen kanoistů.
V sobotu křepčil na stupních vítězů, i když mu o 17 tisícin sekundy sebral vytoužené zlato v závodě na 1000 metrů Němec Sebastian Brendel. "Trochu mě to se*e," ulevil si a za chvíli opět sálal pozitivní energií. Z kapsy vytáhl telefon a do světa sociálních sítí vyslal další vydařené "selfie". A v neděli se radoval na "bedně" znovu. Tentokrát na nejvyšším stupínku. Jako mistr světa z neolympijské trati na 500 metrů. "Titul mi nikdo nesebere, radost je stejná," oslavoval.
TAK SE TO POVEDLOJak já strašně miluju tenhle pocit!❤️Dnes jsem se stal vícemistrem světa na 1000m! Je to skvělý a já...
Posted by Martin Fuksa on 22. srpen 2015
Nymburský rodák přezdívaný "Fuksič" si vyjel jistou nominaci na olympiádu v Rio de Janeiru. "Je to můj sen, pro který dělám vše," přiznal věčný kliďas, v jehož zásobě slov hraje výraz "pohodička" velký význam. I díky své povaze zatím nemá kariérní výkyvy, jeho vzestup zatím funguje bezproblémově.
Mládežnické vavříny brzy zastínil titul juniorského mistra Evropy, poté se stal mistrem světa do 23 let. A nyní šampionem mezi dospělými.
Ve Fuksovi dřímá i velký marketingový potenciál. Není nudný, rozhodně není prototypem člověka z davu. "Na vodě se baví každý s každým. Peníze tu nehrají roli. Jste u vody, koukáte na holky. Paráda," smál se nedávno při popisování výhod kanoistické profese s tím, že má hodnou a tolerantní přítelkyni. Je to potřeba. Nutno dodat, že i ze břehu je na něj pro zástupkyně něžného pohlaví zajímavý pohled.
Jeho vyrýsované tělo zdobí různá tetování, věčně usměvavý Fuksa tisíce svých fanoušků na sociálních sítích baví novými účesy i speciálními, vymakanými "selfíčky". Netřeba dodávat, že většina fotografií tohoto milovníka rapové muziky vzniká právě na vodě.
Na rozdíl od jiných závodníků se může Fuksa pochlubit podobným zbarvením své lodě, jakým se pyšní třeba závodníci formule 1 či akrobatičtí piloti. Mladý kanoista se totiž před rokem stal členem prestižní sportovní rodiny Red Bull. "Má strašně moderní look" pochvaluje si svou kánoe. "Všichni mají tendenci na ni pořád sahat, což mě strašně štve," smál se v květnu Fuksa. "Pomáhá mi i po psychické stránce. Vždy, když tam vidím toho bejka, tak mě to strašně vyburcuje," dodává.
Nechybělo přitom málo a místo vodních radovánek mohl Fuksa inkasovat bodyčeky na ledové ploše. V mládí u něj hrál prim hokej. Snil o zámořské NHL, obdivoval Jaromíra Jágra. "Kanoistika mě dřív vůbec netáhla. Chtěl jsem hrát jedině hokej," přiznává na svých oficiálních stránkách Fuksa.
Z Nymburka přestoupil do Mladé Boleslavi. A nastalo štěstí v neštěstí. "Přestali mě nasazovat," vzpomínal s tím, že zároveň začaly přicházet první kanoistické úspěchy. "Bylo jasné, u kterého sportu zůstanu," uvedl. K jeho rozhodnutí výrazně pomohl i úspěch jeho otce Petra v roce 2006, kdy vyhrál své druhé kanoistické zlato na světovém šampionátu.
"Došlo mi, že tenhle sport bude asi fajn i pro mě," přiznal nejmladší z klanu Fuksů, který svého rozhodnutí už vůbec nelituje. "Kdybych zůstal u hokeje, asi bych teď těžko mohl říct, že jsem mistrem světa." K rozhodnutí mu pomohl i děda Josef, významný kanoistický trenér. "Hlavně on mě tlačil k tomu, ať to zkusím," připomněl.
Od té doby jde pevně ve stopách svého úspěšného otce, který zářil především na deblkánoe a čtyřkánoe. Z TJ Lokomotiva Nymburk přestoupil do pražské Dukly, v jejíž barvách se proslavil i tatínek. Ten ho i nadále společně s dědou trénuje. Zatím je na tom lépe, kromě dvou zlatých medailí z MS má i sedm stříbrných a jednu bronzovou.
Přesto to nemá se synem vždy úplně jednoduché. "Je to hodně těžké. On si ke mně dovolí trošku více než cizí kluk," přiznal pro deník Sport pětačtyřicetiletý Petr Fuksa. Jeho syn má navrch zejména díky skvělé povaze. "Martin je asi ještě větší dříč než já. Hlavně v životosprávě a co se týká stravy a spánku," přiznal otec.
Umí na sebe být opravdu drsný ras. Svou vytrvalost loni zkoušel na "sadomasochistických" závodech Spartan Race či Red Bull 400, kde závodníci vybíhají na skokanský můstek v Harrachově. "Bylo to nejtěžších 400 metrů v životě, obrovská bolest, ale super zážitek," pochvaloval si.
Martin Fuksa se řídí mottem "Pracuj, zatímco se oni baví". Ve volných chvílích pečlivě vnímá rady, zkoumá videozáznamy, poctivě regeneruje a pečlivě plánuje. Bez hodinek a přesného denního harmonogramu si stěží umí představit život. Kvůli kanoistice obětoval i vzdělání, číšnickému učňáku dal sbohem. "Nezvládal jsem to. O to víc se snažím být na lodi, abych mohl dělat to, co mám rád. Kanoistika je moje hobby i životní styl. Jsem rád za všechno, co mi tenhle sport umožňuje," říká vysmátý pohodář.