Není jim ani 18 let, ale svojí zemi už hrdě reprezentují. Mladí rychlostní kanoisté se vrátili z maďarského Szegedu, kde se konalo mistrovství světa dorostenců a juniorů. Do Čech přivezli sbírku šestnácti medailí, ze kterých je hned pět zlatých.
Závody Olympijských nadějí, nově mistrovství světa, nabídlo soupeření mladých kanoistů ze 31 zemí. V této nabité konkurenci se čeští reprezentanti dokázali prosadit a v celkovém medailovém pořadí se umístili na čtvrtém místě. Velký podíl na tom má i závodník pražské Sparty Jan Vorel, který přispěl do sbírky čtyřmi cennými kovy. Jedním zlatým a třemi stříbrnými.
To že se česká rychlostní kanoistika řadí do užší světové špičky potvrdili letos v Riu Josef Dostál a Martin Fuksa. Na příštích olympijských hrách může mít Česká republika ale daleko více medailových nadějí.
Vorlovi k medailím pomohl hlavně jeho parťák Vilém Kukačka. Ve čtyřkajaku na vzdálenosti 200 a 1000 metrů jim k tomu pomohli ještě Ondřej Mašek a Vojtěch Procházka, respektive David Volák.
"Ptáci", jak se Vorlovi s Kukačkou přezdívá, zářili hlavně v deblkajaku. Zde získali stříbro ve sprintu na 200 metrů a ten nejcennější kov na královské disciplíně 500 metrů.
"S Vildou spolu jezdíme dva roky a snad nám to vydrží. Vize o úspěšnosti máme stejné. Být co nejúspěšnější a furt se kanoistikou bavit." podotýká šestnáctiletý Vorel. Na olympiádu v Tokiu ještě nemyslí. I když ho zastihne v nadějném věku dvaceti let.
Zahanbit se v Maďarsku nenechaly ani dívky. Nejvíc o sobě dala vědět Štěpánka Sobíšková, která si domů přivezla dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou. Doplnila tak svého bratra Tomáše s dvěma stříbrnými.
Kolik mladých olympijských nadějí se dostane do užší světové špičky ukážou následující roky. Každopádně mají všichni dobře našlápnuto.