Cyklistika
VIDEO: Momenty Tour: kauza Sagan, pády a vítězství favorita
24.07.2017 06:30 Původní zpráva
Stočtvrtý ročník cyklistické Tour de France je od nedělního podvečera minulostí. Všechny vavříny jsou rozdány a na populární závod už se může jen vzpomínat. Letošní ročník nabídl mnoho zajímavých momentů a mimořádných událostí. Které ale byly pro fanoušky a příznivce cyklistiky nejzásadnější? A jak ovlivnily konečné výsledky?
To nejdůležitější, co je o letošní Tour třeba vědět? Že si pro vítězství dojel Christopher Froome ze stáje Sky. Ten získal triumf v závodě, který mnoho cyklistů pro pády a zranění vůbec nedokončilo, ovládl zápolení, jež ovlivnila Saganova diskvalifikační kauza či déšť. Jak nejprestižnější cyklistický mač sezony probíhal?
Karamboly, jež odvály naděje
Tour odstartovala v německém Düsseldorfu a hned na úvod přinesla spoustu nečekaných zvratů. Vytrvalý déšť způsobil mnoho pádů a zranění. Kvůli němu odstoupila už po prvních etapách spousta závodníků. Kvůli špatné vozovce skončil například zkušený Alejandro Valverde, který si po uklouznutí a pádu do bariéry podél trati zlomil kotník a čéšku v koleni.
Nuceně museli skončit také Durbridge nebo Izagirre. Karambolu se nevyhnul ani pozdější vítěz Froome, jenž si při druhé etapě sedřel záda. Rameno si ošklivě potloukl Romain Bardet. Později se se závodem museli rozloučit také Kittel, Cavendish či Porte. Pádů tedy proběhlo nepočítaně.
Diskvalifikovaný Sagan
Peter Sagan měl při Tour hodně prohánět Frooma i další favority. Závod si ale vlastní vinou zkazil. Slovák si při spurtu čtvrté etapy pomohl loktem, aby se dostal před Marka Cavendishe. Ten upadl a přivodil si ošklivá zranění, kvůli nimž musel skončit.
Organizátoři pak vynesli tvrdý ortel a Sagana diskvalifikovali. Akt se neobešel bez řady protestů, na stranu slovenského cyklisty se postavili kolegové ze startovního pole i legendy. Jeho osud však byl nezvratný a Tour ztratila další zajímavé jméno.
Čachry s penalizacemi
Zatímco Peter Sagan byl kvůli diskutabilnímu "šťouchu" loktem vyloučen, komisaři později podobný prohřešek odpustili Arnaudu Démarovi. V kontroverzních rozhodnutích ale pokračovali dál. Po 12. etapě vyfasovala dvojice Urán-Bennett penalizaci za přijetí pití v zakázané zóně. Za obdobné provinění však Romain Bardet vyvázl bez trestu. Nakonec bylo vše vyřešeno tak, že bylo dvacetivteřinové "manko" hříšníkům smazáno.
Královská etapa? Pády a vládce Urán
Devátý díl prestižního podniku byl pro cyklisty hodně klíčový. Vydali se totiž na takzvanou královskou etapu. Takřka dvě stě kilometrů dlouhá etapa z Nantuy do Chambér přinesla množství zvratů - bohužel i nepostradatelné pády. Ve sjezdu na mokré silnici upadl Geraint Thomas a s podezřením na zlomeninu klíční kosti odstoupil. Takřka "kotrmelec smrti" nechtěně předvedl i Richie Porte, kterého museli převézt do nemocnice. V nervy drásajícím dojezdu nakonec triumfoval Rigoberto Urán, jenž těsně porazil Warena Barguila.
Neviditelní Češi. I když...
Pro české cyklisty letošní Tour příliš úspěšná nebyla. Přestože spíše pracovali pro své týmové kolegy, nedokázali vyjet žádný excelentní výsledek ani v žádné z jednotlivých etap. Nejvíce zaujal Zdeněk Štybar, který si ve 12. etapě jel pro vítězstí. Kvůli taktické chybě však promarnil dobrou pozici a skončil dvanáctý. Už v osmé etapě si dojel pro pátou příčku Roman Kreuziger. Hodně dobře jel také Ondřej Cink, kvůli nemocnému koleni ale musel skončit dřív, než sám chtěl. V celkovém pořadí byl Kreuziger čtyřiadvacátý a Štybar pětadevadesátý.
Štybar u Vítězného oblouku jako lídr
Přestože to celkově nebylo ono, v některých pasážích se Češi činili. Nejvíc na sebe v závěrečné 21. etapě strhl objektivy kamer a fotoaparátů Zdeněk Štybar, jenž se dostal do krátkého úniku. Chvíle, kdy na prvním místě projížděl kolem Vítězného oblouku, musely být pohlazením na srdci pro každého českého fanouška cyklistiky. I když z toho nakonec dobré umístění nebylo.
.@zdenekstybar s'échappe / goes solo !#TDF2017 pic.twitter.com/Lcg00ACdeg
- Le Tour de France (@LeTour) 23. července 2017
Vítěz bez etapového triumfu a boj o bronz
Soupeři postupně odpadávali, Froome se ale neohroženě hnal za vítězstvím. A to i přesto, že nevyhrál jedinou etapu. Poctivou prací v každé části závodu si i tak zajistil celkové prvenství. Vítězstí v Paříži oslavil nejen se svým týmem, ale také s partnerkou a malým synkem. Vítězem na Tour se stal počtvté. Druhý skončil Urán a třetí Bardet. Právě Bardet až do poslední chvíle bojoval o bronzový stupínek, v předposlední etapě, kterou byla časovka, se bil s konkurentem Landou. Dokázal se ze sebe vyždímat to nejlepší a o jedinou vteřinu zůstal v celkovém pořadí před svým pronásledovatelem.
Chris Froome fête son 4e titre en famille ! / It's time to celebrate with the family for @chrisfroome #TDF2017 pic.twitter.com/glzBO8kzZJ
- Le Tour de France (@LeTour) 23. července 2017
Když se přičtou etapové triumfy nečekaných jmen, je jasné, že letošní Tour rozhodně nebyla nuda. Tak zase za rok.
📸 PIC OF THE DAY 📸
- Le Tour de France (@LeTour) 23. července 2017
Presented by @century21fr #TDF2017 #TDFCENTURY21 © A.S.O / P.Ballet pic.twitter.com/UjxXyUy7O5
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.