Proč Hobby Horsing? Nabízí zdravý pohyb a představivost
22.07.2024 08:30
Je pro vás Hobby Horsing obdivuhodným fenoménem nebo nepochopeným trendem? Co takový sport obnáší, jaké nabízí disciplíny a čím si získal tak obrovskou oblibu? Odpovědi naleznete v následujícím článku, který vám dopomůže k pochopení natolik oblíbeného sportu, a sami možná po přečtení propadnete jeho kouzlu.
Co je Hobby Horsing?
Hobby Horsing je sport napodobující jízdu na skutečných koních, ale s využitím "koníka na tyči". Děti pak mají možnost naučit se všechny aspekty jezdeckého sportu, který podporuje hravost, představivost a zdravou soutěživost. Obnáší přípravy, tréninky a především zábavu. Děti se stanou součástí výjimečné komunity, ve které vznikají nová přátelství.
Kdy a kde vznikl?
Hobby Horsing je sice považován za novinku, ale opak je pravdou. Vznikl již v roce 2002 ve Finsku, kde získal velkou oblibu, a během následujících let se rozšířil i do dalších zemí. V České republice ho jako první představila firma LarDen v roce 2020. Tento sport u nás zastřešuje Česká Hobby Horsing Asociace (ČHHA), která upřesňuje pravidla pro jednotlivé disciplíny a pořádá oficiální závody. Na nich mohou děti předvést, jak důsledné byly na trénincích a zda se jejich úsilí vyplatilo.
Jak šel čas
Postupem času se z Hobby Horsingu stal oficiálně uznávaný sport skládající se z oblíbených disciplín. Mezi ně patří drezura, skok mohutnosti, western horsemanship, western trail, dostih nebo parkur. Každá ze zmíněných disciplín vyžaduje náročný a pravidelný trénink a samozřejmě dostatečnou přípravu. V letošní sezóně proběhlo v jednotlivých krajích již několik kvalifikačních závodů zakončených Mistrovstvím České republiky v Kladně, které se konalo 11. a 12. května. Této dvoudenní akce se zúčastnilo více než 400 sportovců s více než 1 600 starty. Mezi divácky nejoblíbenější disciplíny patřil parkur 100 cm a skok mohutnosti, při kterém byla překonána výška 140 cm.
Hobby Horsing je víc než jen sport
Díky Hobby Horsingu vznikla jedinečná komunita, která mezi sebou propojuje všechny s nadšením pro tento koníček. Hobby Horsing není určen pouze pro menší děti, jak by se mohlo na první pohled zdát. Srdcovou záležitostí se stal i u dětí starší věkové kategorie a dospívajících. Spojuje je vášeň pro zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, fair play a naprosto odlišný koníček.
Jedním z důvodů, proč si Hobby Horsing volí jako svůj koníček, je láska ke koním. Ne všichni ale mají možnost trénovat se skutečnými koňmi. V Hobby Horsingu tak mohou trénovat sami se svým Hobby Horse koníkem.
K budování komunity a týmového sportu napomáhají společné tréninky, letní tábory a soutěžení pod společným praporem. Tyto aktivity organizují regionální Hobby Horsing kluby a sdružení, které se tvoří po celé České republice již od roku 2021.
Vzhledem k narůstající popularitě nezůstávají pozadu ani některé koňské kluby, které se ho snaží začlenit do své nabídky. Hobby Horsing vnímají jako možnost, jak zvýšit oblibu jezdectví mezi dětmi a nadchnout je i pro opravdové koně.
Základem je Hobby Horse koník
Bez koníka na tyči by tento sport neexistoval. Jak vybrat toho správného? Zohledněte několik základních faktorů, od plemena, velikosti, délky tyče, až po celkové zpracování. Podle velikosti se volí disciplíny, ve kterých budete závodit. Hobby Horse velikosti S jsou díky nízké váze a malým rozměrům vhodné pro menší děti a pro ty, kteří se chtějí věnovat parkuru. Na drezuru je naopak vhodné zvolit větší a těžší koníky velikosti M.
Většina koníků Hobby Horse z nabídky LarDen odpovídá svým vzhledem specifickému koňskému plemenu. Pokud máte mezi koňmi oblíbence, můžete volit podle něj. Na výběr jsou rakouští haflingové, čeští teplokrevníci nebo norští fjordští koně. Všichni koně Hobby Horse od LarDenu jsou ručně šití a někteří, zejména z kolekce ART, jsou i ručně malovaní. Každý z nich je tím pádem originální.
V nabídce se nezapomíná ani na ty nejmenší nadšence, pro které jsme dali průchod svým fantaziím, a vznikla tak speciální kolekce Hobby Horse Magic, která nabízí jednorožce či koníky s barevnou hřívou.
Každého koníka na tyči lze vybavit propracovanými Hobby Horse doplňky jako jsou čabraky, uzdečky, pláštěnky a zkrátka téměř vše, co ke koním patří. Nejen, že to jako celek perfektně ladí, ale na některých disciplínách musí být doplňky součástí. Příkladem jsou otěže nebo uzdečky, které musí být součástí každého startu.
Tento obdivuhodný sport se u nás za několik let rozšířil rychlostí blesku a jeho trendovost nezastavuje. Věříme, že se tomuto fenoménu bude dařit i nadále. A co vy? Vyzkoušíte ho také?
1