Atletika
Medaile nebude. Čeští oštěpaři se nejlepší trojce ani nepřiblížili
21.08.2016 06:31
Ani jeden ze tří českých oštěpařů ve finále na olympijských hrách v Riu de Janeiro na medaili nedosáhl. Vítězslav Veselý obsadil sedmé místo výkonem 82,51 metru. Jakub Vadlejch hodil o devět centimetrů méně a skončil osmý. Petru Frydrychovi nestačil hod do vzdálenosti 79,12 metru ani na postup do užšího finále a byl poslední dvanáctý.
Zlato vybojoval Němec Thomas Röhler, který potvrdil roli jedničky letošních světových tabulek. Výkonem 90,30 metru z předposlední série porazil o více než dva metry úřadujícího mistra světa Keňana Juliuse Yega. Třetí skončil obhájce prvenství z Londýna Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, který hodil 85,38 metru.
Veselý se v úvodu her dozvěděl, že dodatečně získá olympijský bronz z Londýna místo Ukrajince Oleksandra Pjatnycji diskvalifikovaného za doping. Další medaili do své sbírky ale mistr světa z roku 2013, který bral letos stříbro na evropském šampionátu v Amsterodamu, nepřidal.
Ve finále překonal pouze jednou hranici 80 metrů. "Doufal jsem, že alespoň jeden hod uletí, ale bohužel to nevyšlo," řekl v televizním rozhovoru Veselý.
Vadlejch je letošní českou jedničkou poté, co si před odjezdem do Ria vylepšil osobní rekord na 87,20, na olympiádě však na výkon z mítinku v Kolíně nenavázal. Čtyři jeho pokusy sice doletěly za 80 metrů, ale k medailovým pozicím nemířil ani jeden.
Vítězný Röhler po čtvrté příčce na loňském mistrovství světa v Pekingu získal první medaili z velké akce v kariéře a hned zlatou. Čtyřiadvacetiletý rodák z Jeny, kde v roce 1996 hodil Jan Železný stále platný světový rekord 98,48 metru, se stal prvním německým olympijským vítězem v hodu oštěpem po 44 letech.
Farah ovládl 5 kilometrů
Vytrvalec Mohamed Farah zopakoval na hrách v Riu de Janeiro double z Londýna. Po běhu na 10.000 metrů zvítězil i na poloviční trati a jako první britský atlet v historii vybojoval čtvrté olympijské zlato.
Obhájit olympijské triumfy v těchto disciplínách se v minulosti povedlo jen finské legendě Lassemu Virénovi, který vládl vytrvalcům na hrách v Mnichově v roce 1972 a o čtyři roky později v Montrealu.
Třiatřicetiletý Farah, který je i pětinásobným mistrem světa, v cílové rovince odolal finiši keňského rodáka v americkém dresu Paula Chelima a vyhrál v čase 13:03,30. Třetí skončil Etiopan Hagos Gebrhiwet.
Další zlata do Ameriky a JAR
Olympijským vítězem v běhu na 1500 metrů se stal Američan Matt Centrowitz. Vítěz březnového halového mistrovství světa v Portlandu, kde v souboji o zlato porazil Jakuba Holušu, v Riu rovněž uspěl díky drtivému finiši. V takticky vedeném závodu vyhrál výkonem 3:50,00 minuty, což je nejpomalejší čas olympijského vítěze patnáctistovky od her v roce 1932.
Caster Semenyaová potvrdila v běhu na 800 metrů roli jasné adeptky na zlato. Mistryně světa z roku 2009 vylepšila stříbrnou příčku z minulé olympiády a časem 1:55,28 překonala vlastní jihoafrický rekord i své letošní světové maximum. Od světového rekordu Jarmily Kratochvílové z roku 1983 dělí pětadvacetiletou půlkařku rovné dvě sekundy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.