Jsou to dobrodruzi, objevitelé, ale také nezodpovědní hazardéři. Na ulici byste je nepoznali, většinou si zakrývají tvář a vystupují pod přezdívkami, protože to, co dělají, je nebezpečné a nelegální. Říkají si rooftoppeři a bez jištění lezou na výškové budovy nebo jeřáby.
Vypadá to jako scéna z akčního filmu. Dva mladí muži s batohy na zádech šplhají po stavebním jeřábu, zatímco dole na ně pokřikují v lepším případě zaměstnanci hlídací agentury, v tom horším policisté. Mladíci ale na výzvy k návratu na pevnou zem nereagují a pokračují stále výš. Když vylezou na nejvyšší místo, jeden z nich se zavěsí za jednu ruku na konstrukci jeřábu, ten druhý vytáhne z batohu profesionální fotoaparát a udělá několik snímků, které záhy obletí svět.
Objevování skrytých a nedostupných míst v "oblacích" metropolí je celosvětovým fenoménem posledních let. Nikdo přesně neví, kde se nebezpečná zábava zrodila, ale největšími průkopníky jsou Rusové.
Nejznámější z nich je rooftopper (z anglického roof - střecha a top - vrchol, pozn. red.) s přezdívkou Oleg Cricket - jeho videa a fotky z vrcholů světových mrakodrapů naprosto ovládly sociální sítě. Lidé chtějí stále víc a víc adrenalinu a lezci v oblacích jim ho dopřávají. Nutno podotknout, že bez jakékoli formy jištění.
"Nedělám nic pro to, abych bojoval se strachem. Já se totiž vůbec nebojím. Jsem stoprocentně uvolněný a soustředěný, to je jediné, na čem záleží," vysvětluje další kapacita v oboru, lezec z Kyjeva s přezdívkou Mustang Wanted. "A čím vyšší bude pravděpodobnost přistižení policií, tím lépe. Největší zábava je pro mě škrábat se po lešení na přední straně budovy přímo na očích všem kolemjdoucím."
* Věnují se rooftoppingu i Češi?
* Kde se dá u nás tento sport provozovat?
* Bojí se rooftoppeři vůbec něčeho?
* Co je láká na výškách?
* Může být z rooftoppingu i byznys?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V ČLÁNKU, KTERÝ JE SOUČÁSTÍ AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ MAGAZÍNU INSTINKT.