Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval vnímá rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru povolit start na zimní olympiádě v Pchjongčchangu pod neutrální vlajkou jen ruským sportovcům, kteří nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi, jako varování do budoucna.
"Je to výstraha všem, kteří by chtěli jít podobnou cestou," řekl Kejval novinářům v sídle ČOV v Praze. "Nechci říkat, že to je dobré rozhodnutí, protože v tomhle případě neexistuje. Ale z těch, které leží na stole, tak mi přijde nejrozumnější."
Výkonný výbor MOV na základě závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a individuální případy podvodů při hrách před čtyřmi lety v Soči, v úterý s okamžitou platností suspendoval Ruský olympijský výbor a rozhodl, že jen čistí ruští sportovci budou moci v Koreji závodit pod neutrální vlajkou.
"Je to potrestání pro sportovce, ale především pro ten stát. Je to vzkaz, že tohle se nedělá, že se to stalo jednou a že už nikdy, nikdy," prohlásil Kejval a místopředseda ČOV a člen rady mezinárodní lyžařské federace FIS Roman Kumpošt dodal: "Tohle východisko nepotěší každého, ale z mého pohledu je jediné možné."
Absence hymny? Smutné
Kejval i Kumpošt uvítali, že sportovci bez dopingového hříchu můžou na hrách bojovat. "Na každé zprávě se snažíme najít to lepší a dobrá zpráva je, že ti poctiví, kteří procházejí dopingovými kontrolami a jsou z Ruska, tak budou mít možnost startovat," řekl Kejval. "Bylo by špatné udělat globální penalizace," uvedl Kumpošt.
Bývalý veslař Kejval, desátý z mistrovství světa, si umí dobře představit, co pro sportovce znamená nemít národní barvy a neslyšet vlastní hymnu. "To by bylo ošklivé," uvažoval padesátiletý Kejval, jak by situaci vnímal, kdyby se stala jemu. "Všechno děláte kvůli tomu, abyste ve finále slyšel hymnu. Komu se to poštěstí, tak to je nejvíc, co můžete ve sportovním životě dosáhnout. A o to budou ruští sportovci ochuzeni, což je to smutné, ale ve své podstatě je to logický trest za to, co se stalo," řekl.
Kejval doufá, že ruští sportovci a především vedení ruského sportu i politici na rozhodnutí MOV přistoupí. "To by hodně pomohlo, protože pokud ne, tak to nepomůže a především ne ruským sportovcům," mínil Kejval.
Kumpošt, který se jako člen pracovní skupiny MOV bude podílet na výběru kandidátských měst pro zimní olympijské hry v roce 2026, doufá, že úterní rozhodnutí situaci zklidní. "A sportovní prostředí se po této olympiádě začne věnovat sportu než těmto záležitostem, které sportu rozhodně nepomáhají," řekl Kumpošt.