Americký fotbal
Super Bowl bez kontroverze. Nikdo z hráčů nepoklekl
05.02.2018 06:20
Žádný z hráčů, kteří se v neděli místního času účastnili finále ligy amerického fotbalu v Minneapolisu, během národní hymny před zápasem nepoklekl. Toto gesto, které ostře kritizoval americký prezident Donald Trump, se v ligové sezoně stalo symbolem protestu proti policejnímu násilí na menšinách. Dopravu ke stadionu nicméně narušili aktivisté protestující proti policejní brutalitě, kteří zablokovali provoz městské dráhy. Policie 17 z nich krátce zadržela.
Asi 300 jiných demonstrantů se pak vydalo z jednoho parku na pochod ke stadionu, u jehož bran většina z nich poklekla. Napodobili tak gesto hráče sanfranciského klubu Colina Kaepernicka, který předloni trend poklekání zahájil. Od té doby se k němu připojily desítky sportovců.
"I am not going to stand up to show pride in a flag for a country that oppresses black people and people of color. To me, this is bigger than football. There are bodies in the street and people getting paid leave and getting away with murder...” Colin Kaepernick. pic.twitter.com/tgOYX98bFk
- #MLKNow 2018 (@UnitedBlackout) 4. února 2018
To, že se zahájení Super Bowlu obešlo bez poklekání, některé fanoušky potěšilo a samo finále se díky tomu obešlo bez kontroverze. Poklekání někteří příznivci amerického fotbalu buď považovali za neuctivé vůči národní vlajce, nebo již byly kampaní unaveni.
Národní hymnu v amerických sportovních arénách hrají a zpívají před zahájením každého ligového utkání.
Prezident Trump dal několikrát najevo svůj odmítavý postoj k protestu. Na konci loňského září dokonce vyzval vedení NFL, aby těm sportovcům, kteří dávají najevo své názory během americké hymny, neumožnilo hrát. Fanoušky vyzval, aby hry bojkotovali.
O titul se utkaly celky New England Patriots a Philadelphia Eagles. Vyhráli Philadelphia Eagles. Více ZDE.
52. Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu NFL v Minneapolis: |
Philadelphia Eagles - New England Patriots 41:33 (9:3, 13:9, 7:14, 12:7). |
Pocta Princeovi
Zpěvák Justin Timberlake v neděli o poločase finále ligy amerického fotbalu překvapil diváky poctou Princeovi. Předloni zesnulý legendární zpěvák a skladatel se objevil na plátně a vypadalo to, jako by s Timberlakem za klavírem zpíval duet. Scéna byla osvětlena do fialova na počest Princeova patrně nejznámějšího alba Purple Rain. Prince byl rodákem z Minneapolisu, kde se takzvaný Super Bowl koná.
Zápas mezi celky New England Patriots a Philadelphia Eagles zahájila americkou hymnou zpěvačka Pink. O tom, jak její pěvecký výkon dopadne, se dopředu především na sociálních sítích spekulovalo, neboť umělkyně se netajila tím, že bojuje s nachlazením. Americký tisk ale nakonec její vystoupení hodnotil slovy jako "dala to" a "emocemi nabité provedení". Zpěv trojnásobné držitelky Grammy ocenily na sociálních sítích i osobnosti, například moderátorka Ellen DeGeneresová nebo zpěvačka Sheryl Crow.
Jako každý rok byl minikoncert o poločase Super Bowlu napjatě očekávaný. Liga amerického fotbalu (NFL) na show vynakládá nemalé prostředky.
Sedmatřicetiletý Timberlake zpíval během tradičně mimořádně sledovaného poločasového představení už potřetí, což se dosud žádnému umělci nepodařilo. Poprvé to bylo v roce 2001, o tři roky později zazpíval duet s Janet Jacksonovou. V závěru vystoupení tehdy zpěvák trhnul s částí oblečení Jacksonové tak silně, že údajně nechtěně odhalil její ňadro. Ve své následné omluvě použil frázi "závada šatů", jež se stala součástí popkultury a dostala se do slovníků.
Super Bowl je nejsledovanější akcí v americké televizi, k níž každoročně přitahuje více než 100 milionů diváků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.