Bylo skvělé. Vystoupení českých reprezentantů v letošním Davisově poháru dostávalo do varu tenisty, pasivní, hospodské, lidi netenisové i mě. Chvíle opojnosti ale vystřídala krutá nálož ve Španělsku, kde firma Berdych, Štěpánek a spol. nezískala jediný bod.
Na jednu stranu se to dalo čekat, i když všudypřítomný tenisový optimismu ve středu Evropy předpovídal, že Češi v Barceloně ty tři body urvou. Urvali ale nakonec pouhé dva sety, což je slabota, ať už jsou Španělé lepší sebevíc.
Z letošní cesty českého týmu až do finále se dá poučit, neudělat v budoucnu stejné minichyby. A třeba tak někdy příště být zisku salátové mísy o trochu blíž. Aby tomu tak nebylo opět až za 29 let, snaží se on-line deník TÝDEN.CZ najít možné změny, které by mohly pomoci.
Antuka nesmí být tak velká nevýhoda:
Pomalá antuka českým hráčům nesedí. Jak Berdych, tak Štěpánek jsou doma především na tvrdších površích a představa víkendu na antuce proti zemím, jejichž hráčům tento povrch vyhovuje, znamená, že se dostaví až přílišná předzápasová nervozita. Těžko se dá předpokládat, že tým projde jednou všechny čtyři kola ročníku bez této výzvy.
A nejde přitom pouze o španělské toreadory, kdo české tenisty v antukovém prachu zadusí. Jsou zde Argentinci, Chilané... Ale třeba i soupeř pro první kolo z Belgie. "Dá se předpokládat, že si proti nám vyberou antuku," předpovídá nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.
Soupeři si na Čechy jednoduše více věří na antuce, což také dokázalo nakonec chybné rozhodnutí Chorvatů v letošním semifinále. Urostlí bombeři, kterým je vlastní tvrdý povrch, se rozhodli hrát doma na prašném pomalém povrchu, což je možná stálo postup do finále.
Sestavit neporazitelnou čtyřhru č. 2:
Kouzlo deblového páru Berdych - Štěpánek vyprchalo. Dva singloví specialisté bok po boku ničili soupeře, pětkrát v řadě. Šestý pokus nevyšel. I kvůli tomu, že proti top soupeři byl (tentokrát) Štěpánek po páteční dvouhře utahaný. I kvůli tomu, že na druhé straně stál velmi sehraný pár Verdasco - López.
Přitom něčemu podobnému Češi předejít mohou. Mít na soupisce šestého deblistu světa Lukáše Dlouhého a světovou šestnáctku Františka Čermáka v záloze... V elitní skupině mohou z největších soupeřů něco lepšího nabídnout pouze Američané v podobě dua bratří Bryanů.
"O změně pro čtyřhru budu uvažovat, ale jak jsme viděli, většina deblů Tomášovi s Radkem vyšla. Je to pro ně ale obrovské vypětí, když všechny tři dny stojí pouze na nich, a pokud chceme Davis Cup vyhrát, musíme do čtyřhry uvažovat o Dlouhém a možná i o Čermákovi," je si vědom Navrátil.
Vymýtit českou malost z tenisu:
Tak trochu česká tradice v zemi, kde se úspěch neodpouští. V tomto případě však přišla z míst, odkud by ji nikdo nečekal nebo alespoň z části nečekal. Předfinálové handrkování vítězů z roku 1980 o to, zda je svaz pozval do Španělska důstojně či nedůstojně, s ohledem na jejich vztahy se svazovým šéfem Ivem Kaderkou, nepřekvapilo.
ČTĚTE TAKÉ: Byli jsme na kurtu druzí, povzdechl si Berdych
Sen se rozplynul. Davisův pohár vyhráli Španělé
Štěpánek po prohře: Odcházím s hlavou nahoře
Štěpánkova zahozená šance. Češi prohrávají 0:2
Ivan Lendl a spol. nakonec na Pyrenejský poloostrov nedorazili, budiž. Ale prohlášení Tomáše Šmída pro deník Sport na adresu Berdycha, kterému po sobotním konci nadějí vyčetl, že jel měsíc před finále na dovolenou, je už k zamyšlení. Něco podobného českému týmu do dalších let pomůže asi jako fotbalové Slavii kvanta dalších "jarolímovsky laděných" přestupů. Ani trochu.
"Přijde mi to zvláštní, slyšet až po zápase něco podobného od lidí, kteří jsou mimo bezprostřední tenisové dění... Po bitvě je každý generálem," pokrčil rameny s hořkým úsměvem Berdych. "Tomáš se na dovolené v Dubaji přitom kondičně připravoval. S týmem byl pak přes čtrnáct dní. Jsou to bludy," podpořil svého koně Navrátil.
Zbytečné bludy a chyby.
Foto: ČTK