Premiér Mirek Topolánek změnil rozhodnutí a pojede na olympijské hry v Pekingu. Své rozhodnutí oznámil po setkání s členem Mezinárodního olympijského výboru a bývalým oštěpařem Janem Železným.
Právě Železný v minulých dnech ostře kritizoval rozhodnutí českých politiků nezúčastnit se startu olympiády v Číně.
ČTĚTE TAKÉ: Železný se pustil do politiků. Kvůli olympiádě
„Obdržel jsem žádost, abych jel podpořit české sportovce. Rozhodl jsem se pomoci českým sportovcům," zdůvodnil Topolánek změnu svého rozhodnutí.
Jak premiér otočil |
„Původně tam měl jet pan prezident, ale ten se z toho nakonec šikovně dostal tím, že půjde na operaci. Já ale do Pekingu nepojedu. Určitě nejsem pro nějaký bojkot olympiády ze strany sportovcù, ale myslím, že beze mě se to tam obejde," prohlásil Topolánek s tím, že olympiádu v Berlíně v roce 1936 zneužili nacisté pro svoji propagandu a premiér by byl podle svých slov nerad, aby pekingský ceremoniál neoslavoval jen sílu a velikost komunistické Číny. 15. dubna 2008 |
Železný odmítl jakýkoliv lobbing ze strany Mezinárodního olympijského výboru. Kdyby totiž nejel na olympiádu premiér, Česko by v Pekingu nemělo žádného významného politického zástupce.
„Žádný nátlak ze strany MOV na českou politickou účast rozhodně nebyl," řekl Železný, který o víkendu ostře kritizoval vládní špičky, že nepojedou podpořit české sportovce.
Mediální zloba bývalého úspěšného olympionika uspěla. Topolánek pojede na olympiádu 13. srpna, vrátí se 18. Premiér potvrdil, že bude jediným skutečně vrcholným politickým představitelem České republiky. Oficiální pozvání na olympiádu dostávají v každé zemi pouze prezident, předseda vlády a ministr zodpovědný za sport, v Česku tedy ministr školství. Prezident Václav Klaus se však zotavuje po operaci kyčle a ministr školství Ondřej Liška striktně odmítl „nesvobodnou" olympiádu.
„Pozvání od Českého olympijského výboru přišlo pro mě. A já reprezentuji celou vládu. Počítalo se s prezidentem, ale ten ze známých důvodů nemůže," řekl Topolánek. Ministr školství Liška údajně do Číny také vyrazí, ale až na paralympiádu tělesně postižených sportovců, která začne po skončení olympiády.
Topolánkovu cestu bude kompletně hradit Český olympijský výbor. „Jedu tam společně se synem, tomu budu hradit cestu já. To jen aby nevznikly nějaké spekulace," dodal premiér, který ještě na jaře předpokládal, že do Číny spíše nepojede.
K Topolánkově výletu na olympiádu se vyjádřil i předseda Strany zelených Martin Bursík. "Já nevidím problém v tom, že se premiér účastní olympiády někdy v jejím průběhu, i když já bych to neudělal," řekl novinářům Bursík. Důležité podle něj je, s jakým poselstvím tam pojede - zda upozorní čínské představitele na porušování lidských práv v Číně a Tibetu a jestli promluví se sportovci a dá jim svobodu vyjadřovat se k lidským právům, protože jim v tom Český olympijský výbor brání. "Pak je to v pořádku, pak ať tam jede," dodal.
Během svého pobytu v Pekingu bude moci Topolánek sledovat například boj kajakářky Štěpánky Hilgertové o třetí olympijské zlato. V akci může vidět i další medailové adepty ve vodním slalomu Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka na deblkanoi. V tenisovém turnaji se v době jeho návštěvy budou hrát čtvrtfinále a semifinále dvouhry, kam by se mohl dostat někdo z elitní české trojice Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, Nicole Vaidišová. V pátek 15. srpna budou hrát české basketbalistky zápas s Novým Zélandem. Na závěr svého programu by mohl být svědkem medailového úspěchu některého z českých veslařů v čele se skifaři Ondřejem Synkem a Miroslavou Knapkovou.
Na olympiádu pojedou Bush nebo Sarkozy, nepojede šéf OSN |
Výběr premiérů a prezidentů ze světa, kteří se podle dosavadních informací zúčastní nebo naopak nezúčastní zahájení letních olympijských her v Pekingu.
Finsko - Předseda vlády Matti Vanhanen |
Foto: archiv