Postupně se ozvalo několik detonací a z vrchní části detroitského stadionu se vyvalila oblaka dýmu. Jenže místo následného pádu několika desítek tun betonu a železa nepřišlo nic. Pontiac Silverdome Stadium z roku 1957 zůstal zatím stát. "Gravitace se o to postará," uvedl vrchní dozorce firmy, která se o demolici starala.
Stadion ve městě motorů, který pojme až 80 000 fanoušků, není obyčejným sportovním stánkem. Po svém dokončení před dvaačtyřiceti let zosobňoval technologický pokrok a byl důkazem vzestupu Detroitu jako jednoho z nejvýznamnějších průmyslových center ve Spojených státech.
Jenže teď je vše jinak. Po tom, co v roce 2013 vyhlásilo hlavní město státu Michigan bankrot, změnila se i bývalá pýcha města známého díky působení automobilek Ford, Chrysler a General Motors. Stadion, jehož útroby hostily papeže Jana Pavla II., nejsledovanější událost v Americe finále Super Bowlu, už 16 let nebyl domovem týmu amerického fotbalu Detroit Lions.
Na ploše stadionu se už nepořádaly žádné kulturní ani společenské akce a chátrající budova se stala symbolem finanční krize, která město postihla. Místo, aby každý den připomínal kolemjdoucím bídu, rozhodlo město, že bude lepší ho strhnout.
Betonový kolos je ale proti. Společnost, která měla stržení stadionu na starost, položila u vrchní části výbušniny. Ty z uctivé vzdálenosti dělníci odpálili a čekali, že se vršek budovy zbortí.Údajně ale deset procent náloží neexplodovalo a stadion zůstal stát.
"Gravitace se o tom časem postará, jedna z částí se zbortí a s ní spadne všechno ostatní," uvedl vrchní dozorce společnosti pro web Michigan Live. "Pokud se tak nestane, proces zopakujeme, anebo konstrukci strhneme pomocí kabelů," vysvětlil nakonec.