Na biatlonových okruzích zažil úspěchy i zklamání. I díky nim si v průběhu své kariéry vybudoval ve světě sportu určité jméno. Možná také proto se Michal Šlesingr rozhodl jít s kůží na trh. Stejně jako další jiné hvězdy vyrazil do boje proti dopingu. Teď by mohl slavit, Mezinárodní biatlonová federace zpřísnila antidopingová pravidla. Český biatlonista však rozhodně spokojený není, jen nechce, aby jeho snažení ovlivňovalo přípravu na olympijskou sezonu. "Sice se trochu změnila pravidla, ale nepovažuju je za efektivní," řekl čtyřiatřicetiletý sportovec.
Gabriela Koukalová nebo Martin Fourcade. Dvě biatlonové hvězdy i mnozí další se už v průběhu loňské sezony pustili do tvrdého boje proti dopingu. K početné ekipě se přidal také Michal Šlesingr, jenž o své aktivitě nejednou hlasitě promluvil. Před startem nové sezony se o problematické záležitosti rozpovídal znovu. Mezinárodní biatlonová federace podle něj ale stále neudělala dost. Upravená pravidla totiž skýtají řadu skulin.
"Sice se trochu změnila pravidla, nicméně já v tom vidím tolik zadních vrátek, že naprosto nepovažuju tyhle změny pravidel za efektivní. Nepovažuju je za to, co by nás sportovce mělo uspokojit a za to, co jsme očekávali od biatlonové unie," promluvil o tom, co ho nejvíc znepokojuje.
Český biatlonista ani nezapomněl uvést příklad z praxe. "Vadí mi třeba to, že mezinárodní federace nemusí potrestat národní federaci odebráním kvóty, pakliže ta federace nějakým způsobem prokáže, že nemohla ovlivnit dopování určitého sportovce, který byl chycený. Když se podívám do historie, tak si nevybavím jediný případ, kdy by se federace k případu stavěla: OK, my jsme tady tomu sportovci něco dávali. Nevybavím si jediný případ, kdy by sportovec řekl, že ho federace k něčemu tlačila," popisoval svůj pohled na věc pro server isport.cz.
Zároveň vyjádřil přesvědčení, že přistižení biatlonisté, kteří nemají čisté svědomí, stáhnou ke dnu jenom sebe. I v případě, že by doping v dané zemi mohl být systematický či vzájemně provázaný. Pravidlo jim to totiž umožňuje.
"Já to vidím tak, že stačí, když přijde sportovec a řekne: Podívejte se, já jsem si to dělal doma v obýváku sám a nikomu jsem to samozřejmě neřekl, protože by mě vyhodili z repre. V tu chvíli biatlonová federace nemusí použít ty sankce k odebrání kvót. Takže to vidím jako naprosto neefektivní," vysvětloval Šlesingr.
A nelíbí se mu ani další faktory, které s úpravou souvisí. Z malých změn je jenom rozladěný. Boj s dopingem totiž představuje běh na hodně dlouhou trať, což si český biatlonista uvědomuje. O úpravách už ale moc mluvit nechce.
"Proto, aby se odebíraly kvóty, tam dali dvanáctiměsíční interval pro vícenásobné porušení. Což znamená, že biatlonová federace se zřejmě domnívá, že mít jednoho nadopovaného sportovce v rámci národní federace během 366 dnů je v pořádku. Já z toho nejsem moc pozitivně naladěný a nemám z toho radost, ale už bych to nerozpitvával."
Teď se chce soustředit především na ostrý start biatlonové sezony, který proběhne o následujícím víkendu. "Už bych do toho neměl moc zabrušovat, abych z toho nemusel vybrušovat. Je to ale věc, která mě nějakým způsobem užírá. A nejsem typ člověka, který by to dokázal hodit za hlavu. Já jsem si od toho dlouhou dobu dával pohov, až na podzim jsem zase začal se koukat zpátky. Snažil jsem se na to v přípravném období moc nemyslet."
I když se snaží zaměřit pozornost především na své výkony, bude bedlivě sledovat rokování MOV o zákazu či účasti ruských sportovců na únorových olympijských hrách. "Je to pro mě zajímavá věc, je to další střípek mozaiky, sledovat to budu," uzavřel.