Raději šestá s čistým svědomím, odmítala Neumannová doping

14. 9. 2017 11:00
Kateřina Neumannová se dopingu po celou kariéru vyhýbala.
Kateřina Neumannová se dopingu po celou kariéru vyhýbala.

Stala se legendou českého běžeckého lyžování, má šest medailí z olympijských her a pět ze světových šampionátů. Od ukončení její aktivní kariéry Česká republika už deset let zatím marně hledá lyžařku, která by se jí dokázala alespoň částečně vyrovnat. Kateřina Neumannová teď v pořadu Digi TV Česká ulička promluvila o tom, jak s odstupem času vnímá organizaci nechvalně proslulého libereckého MS a přiznala, že měla i nabídky na užití dopingu.

Zakázané látky se okolo ní pohybovaly po celý sportovní život, především o ruských lyžařkách v tomto směru panovaly velké pochybnosti. Dvěma největším hvězdám - Larise Lazutinové a Olze Danilovové - pak byl doping i prokázán. Později komisaři dostihli i další úspěšnou tvář klasického lyžování Julii Čepalovovou.

"Podobně jako třeba cyklistiku to náš sport zasáhlo velmi silně," uvědomuje si Neumannová, že pověst závodníků v bílé stopě nebyla v té době zrovna nejčistší. Ona však vábení zakázaných látek vždycky odolala. "Měla jsem obrovské štěstí, že jsem celý svůj sportovní život spojila s trenérem Standou Frühaufem, což byl člověk, který vyrůstal ve spojitosti s šumavskou přírodou a na doping měl tvrdý a vyhraněný názor," podotkla Neumannová.

Že by jí ale tohle téma zcela minulo, se říct nedá. "S nabídkou jsem se potkala, konkrétně šlo o erytropoetin. To je látka, která zvyšuje hladinu hemoglobinu a ve vzorcích tehdy ani nešla vůbec odhalit," uvedla. Podle ní byla využívána ve velkém a Neumannová zdůrazňuje, že o levnou záležitost rozhodně nešlo.

Nějaké velké přemýšlení, jestli si zakázanými látkami pomoct, se ale v jejím týmu nekonalo. "Měli jsme s trenérem jen jednu debatu, kde zaznělo, že raději skončíme šestí, ale s čistým svědomím," popsala lyžařka, že se dopingu s Frühaufem automaticky rovnou vyhnuli.



Největší úspěch sportovní kariéry zaznamenala v roce 2006 na olympijských hrách v Turíně, její slavný finiš za zlatou medailí v závodě na třicet kilometrů s hromadným startem si mnozí pamatují dodnes. Poté, co běžky odložila, však popularitu veřejnosti postupně ztrácela. Mohlo za to její působení v čele organizačního výboru lyžařského mistrovství světa 2009, které pořádal Liberec.

Po sportovní stránce vše celkem klapalo, šampionát ale skončil ekonomickým fiaskem a celkovou ztrátou ve výši 81 milionů korun. "Za všechno jsem byla formálně odpovědná a mnohokrát jsem si pak samozřejmě řekla, že to, co jsem prožila, má dopad na celý můj život. Přemýšlela jsem, jestli to za to stálo," vysvětlila Neumannová.

Fakt, že celá akce neskončila s vyrovnaným rozpočtem, ji pochopitelně mrzí. "Ale každý se vždycky rozhoduje v jeden daný okamžik, za dva roky by to pak třeba udělal jinak. Já si každopádně za tím rozhodnutím musím stát a přijmout jeho důsledky," uzavřela úspěšná lyžařka.

Autor: - krm - Foto: ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

V nemocnici zemřel muž, kterého postřelili policisté. Útočil nožem na ženu

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025
ilustrační foto

Vodácká sezóna na Teplé Vltavě začíná. Ale není voda, rozhodnou milimetry

Sport
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ