Ceny vstupenek jsou adekvátní významu lyžařského šampionátu, až budeme pořádat mistrovství světa v Česku příště, využijeme zkušenosti z Liberce. Ze slov Kateřiny Neumannová, prezidentky organizačního výboru lyžařské show v Liberci, sálá spokojenost.
Čtyřiadvacet hodin před koncem lyžařského mistrovství světa v Liberci se Neumannová sešla s novináři. O čem všem mluvila?
O CENÁCH VSTUPENEK
(Během mistrovství veřejnost i čeští reprezentanti kritizovali vysoké ceny lístků. Před koncem šampionátu se organizační výbor rozhodl zlevnit vstupenky formou akce 1+1, k jedné vstupence dostali fanoušci další za jednu korunu.)
Úroveň cen jsme udělali podobnou jako před čtyřmi lety při šampionátu v německém Oberstdorfu, já osobně to vidím jako správné. Jde přece o mistrovství světa, a ne o nějaký okresní přebor. Když jsou lidi v Česku ochotni utratit pět stovek za hokej nebo tisícovku za atletiku, tak chtějí-li vidět závody lyžařů, 250 korun za vstupenku není tolik. (Cena 250 korun však platí za vstupenku IV. kategorie, na skoky a na lepší místa při běžeckých disciplínách platily ceny okolo 1000 korun - pozn. red.)
Maximálně bych přistoupila na zlevnění lístků na severskou kombinaci, protože nikde na světě o ni není takový zájem. Myslím, že akce 1+1 velký dopad na návštěvnost neměla. Diváci přišli v pátek proto, že chtěli vidět závod, a ne proto, že něco dostali zadarmo...
ČTĚTE TAKÉ: Reprezentanti kritizují Neumannovou kvůli lístkům
Liberečtí zastupitelé přiklepli Neumannové další dotaci
Vstupenky na skoky: za pět set po kolena ve sněhu
O SPORTOVNÍ STRÁNCE ŠAMPIONÁTU
Mrzí mě, jak dopadl závod štafety, fanoušci byli zvědaví na úspěch Čechů, ale ten se nedostavil. Ale jinak jsem spokojená.
O NEGATIVNÍCH OHLASECH VEŘEJNOSTI NA ŠAMPIONÁT
Byli jsme kritizováni za doprovodný program... Ale my jsme tlačeni, aby z šampionátu byl festival. A to je nejlepší, co jsme pro Liberečáky mohli udělat, večer se na náměstí chodili lidi bavit. My dělali mistrovství pro celý svět, nejen pro Liberec.
O ROZPOČTU ŠAMPIONÁTU
(Z peněz daňových poplatníků šlo na zajištění šampionátu více než dvě miliardy korun.)
Zda rozpočet skončí jako vyrovnaný, zjistíme až za několik týdnů, protože platby od některých partnerů přijdou až později.
O DIVÁCÍCH A OBČAS POLOPRÁZDNÝCH TRIBUNÁCH
(V pátek přišlo na závod běžeckých štafet do Vesce rekordních 37 tisíc fanoušků; vznikaly však problémy s přesunem na závod skokanů na Ještěd a dopravní zácpy, závody v severské kombinaci probíhaly bez valného zájmu fanoušků.)
Když někteří diváci přijdou až půl hodiny před závodem, nelze se divit, že vznikají problémy se zácpami před turnikety.... Dopravní potíže vznikaly, ale kapacita parkovišť je omezená.
ČTĚTE TAKÉ: Panika v Liberci: fanoušci omdlívali ve frontách na štafetu
Pro diváky by jistě bylo lepší, kdyby měli na přesun mezi areály ve Vesci a na Ještědu víc času. Jenže to nezáleží na nás, protože časy závodů si určují majitelé televizních práv; s tím my nic neuděláme.
O PŘÍPADNÉM REPETE ŠAMPIONÁTU V ČESKU
Když mě někdo osloví, tak bych tady znova u pořádání mistrovství světa ráda byla.
Je jasné, že kdybychom dělali mistrovství světa v Česku za pár let znovu, budeme chytřejší. Každé podruhé je daleko jednodušší než premiéra. Díky nabraným zkušenostem bychom se vyvarovali jistých chyb a nevynořovaly by se před námi některé detaily na poslední chvíli. Ale z celkového pohledu bych jinak nic neudělala. Pořádání šampionátu se naučit jen tak nedá; poprvé se tím musí člověk protrápit, to je všude na světě. Podle mého názoru se v příštích deseti letech šampionát do Česka určitě nevrátí, také proto, že se o pořádání ucházejí lyžařské velmoci.
CO BUDE DĚLAT PO ŠAMPIONÁTU
To teď nechci specifikovat.
Foto: Robert Sedmík, ČTK