Verner tančil pro Kim Čong-ila, Česku se to nelíbí

Sport
18. 2. 2011 13:10
Tomáš Verner je kritizovaný za své vystoupení v Severní Koreji.
Tomáš Verner je kritizovaný za své vystoupení v Severní Koreji.

Koncem ledna ho doma všichni oslavovali, když získal na evropském šampionátu bronz. O dvacet dní později je však vše dobré kolem krasobruslaře Tomáše Vernera zapomenuto. Mnozí, včetně ministerstva zahraničí, mu vyčítají účast na exhibičním vystoupení v komunistické Severní Koreji, které bylo součástí oslav narozenin vůdce Kim Čong-ila.

"Co bychom si mysleli před rokem 1989 o někom, kdo přijel ze Západu zazpívat prezidentu Husákovi k narozeninám?" uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář pro Lidové noviny.
Dobře si ale uvědomuje, že účast na akci Vernerovi nemůže nikdo zakázat.

"Já jsem se jen pozastavil nad tím, jestli země, jako je Česká republika, která má bohatou zkušenost s totalitním režimem, už zapomněla, co to znamená, když někdo přijede do cizí země ne na návštěvu - jak o tom pan Verner referuje," podotkl Kolář, podle nějž byla i exhibice politickou akcí.

Podle severokorejské tiskové agentury KCNA se na exhibici vedle Vernera představili i fenomenální ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, pětinásobná kontinentální mistryně Francouzka Surya Bonalyová, její krajané a letošní úřadující mistři Evropy Nathalie Pechalatová a Fabian Bourzat.

Tomáš Verner při svém vystoupení.V minulosti tam startoval olympijský vítěz Alexej Jagudin, ale i Češi Kamila Hájková, David Vincour nebo Petr Kaška. Verner se v Severní Koreji představil podruhé, startoval tam i před deseti lety.

Verner je sportovec, ne politik

Čtyřiadvacetiletý závodník před odletem do Pchjongjangu uvedl, že exhibici bere jako šanci vyzkoušet si své kompletní programy. "Jsem sportovec, ne politik. Byl jsem tam před deseti lety a chci vidět, jak se to změnilo. Je mi jasné, že asi moc ne," řekl Verner.

Český reprezentant zároveň prohlásil, že se pokusí "zpestřit život prostým lidem" v Severní Koreji. To se mu ale zřejmě nepovedlo. "Na stadionu, kde se exhibice s mezinárodní účastí konala, byli jako diváci pouze vybraní zasloužilí funkcionáři režimu a severokorejská televize záběry z ní v přímém přenosu pro veřejnost nevysílala," řekl český velvyslanec v KLDR Dušan Štrauch.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek na rozdíl od Koláře na Vernerově startu v Severní Koreji nic odsouzeníhodného neshledal. "Neznám podrobnosti, ani nevím, kdo je za touto akcí, takže mohu reagovat jen obecně. Vidím v tom ale také příležitost, aby Korejci viděli i něco jiného, aby měli větší kontakt se světem. Stejně tak bych se mohl v nedávné minulosti ptát, proč Američané jeli hrát stolní tenis do Číny? Beru to tak, že takové akce mohou nahlodat nedemokratické zřízení v zemi," uvedl Jirásek pro HN.

Mladí prý pak nevolí komunisty

Rozruch, který Vernerova cesta do KLDR vyvolala, nechápe ani vedení Českého krasobruslařského svazu. "Fascinuje mě, proč to tolik lidí řeší. Nám na svaz volají lidi z různých spolků, které to pobuřuje, a tvrdí nám, že jsme mu to měli zakázat," řekl generální sekretář ČKS Karel Oubrecht. "Je to až nechutné. Přitom Tomáš jel jen na exhibici, aby si vydělal na svoji přípravu," podotkl.

Oubrecht potvrdil, že čeští krasobruslaři do Pchjongjangu cestují vcelku pravidelně a v minulosti dostávali pozvánky přímo přes svaz. "Letos to ale je jiné, Korejci si závodníky zřejmě nasmlouvali přes najatého promotéra," uvedl generální sekretář.

Cesta do Severní Koreje byla navíc podle něj pro mladé reprezentanty hodně "poučná". "Vždy přijeli s tím, že to byla dobrá škola. Oni komunismus nezažili a po těchto zkušenostech nikdy nebudou volit komunisty," dodal Oubrecht.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ