Mexičtí novináři se stali nechtěnými aktéry drogové války. Stávají se terčem drogových kartelů i mexické policie. Za loňský rok zaznamenala mexická organizace Novináři v ohrožení (Periodistas en Riesgo), monitorující násilnosti na novinářích, celkem 219 případů čítající útoky výbušninami, zastrašování anebo nájemné vraždy.
Údaje vyplývají z interaktivní mapy, jež organizace vytvořila společně s mezinárodní organizací Freedom House a Mezinárodním novinářským centrem (ICFJ). Doprovodná analýza uvádí, že nejvíce fyzickách útoků má na svědomí mexická policie. Z celkového počtu 143 fyzických útoků na novináře, jich policie spáchala 46. Ve sledovaném období bylo v Mexiku zavražděno 13 novinářů, stejný počet jich bylo uneseno.
Útoky nesměřovaly pouze vůči profesionálním médiím ale také vůči blogerům a majitelům twitterových účtů, které referují o drogové válce. Mexičtí novináři se stávají terčem útoků drogových kartelů, protože zveřejňují nepohodlná fakta, jež mohou vést k usvědčení pachatelů trestných činů. Útočí na ně často i policie, jež s kartely spolupracuje.
V roce 2010 bylo Mexiko podle OSN nejnebezpečnější místo pro výkon novinářské profese na západní polokouli. Část mexických médií se rozhodla násilí předejít a přihlásila se ke společnému kodexu, jak správně referovat o drogové válce. V novinářských výstupech mají být podle kodexu například vynechány osobní údaje protagonistů, včetně jejich jmen.
Mexiko je podle organizace Reportéři bez hranic stále jednou z nejnebezpečnějších oblastí pro novináře na světě. Za poslední dekádu jich bylo zavražděno více než 80, beze stopy zmizelo 17. Nejvíce násilí se páchá na severu a na západě Mexika, okolo pašeráckých cest na americký trh.