I letos si 3. května vydavatelé a novináři po celém světě připomínají Světový den svobody tisku vyhlášený v roce 1993 Organizací spojených národů. V letošním roce je po událostech, jako byla vražda redaktorů satirického časopisu Charlie Hebdo či veřejná poprava novinářů příslušníky Islámského státu, tento den doprovázen řadou akcí.
Cílem těchto akcí je především připomenout oběti novinářů při plnění svého pracovního poslání. Od roku 1992 při práci zahynulo 1122 novinářů a pracovníků médií. Jen v roce 2014 to bylo 61 osob a od začátku letošního roku již dalších 20 novinářů.
"Zkušenosti nedávné doby ukázaly, že v globalizovaném světě je násilí vůči novinářům možné i ve vyspělých zemích. Zarážející je, že mezi oběťmi z řad novinářů vedou ti, kteří byli zavražděni úkladně, protože se zajímali o různé mocným nepohodlné kauzy, proti novinářům, kteří zahynuli přímo při získávání reportáží z bojových zón," uvedla česká Unie vydavatelů.
Světová asociace novinářů WAN-IFRA chce zároveň upozornit na nebezpečí tzv. měkké cenzury, která se projevuje různými formami administrativního či finančního nátlaku na média, zejména noviny. WAN-IFRA tak spustil projekt na webové stránce a twitterovém účtu @softcensorship. Jeho cílem je shromažďovat informace o případech neférového rozdělování inzertních investic z veřejných zdrojů, nespravedlivého rozdělování dotací, podplácení zpravodajství, úplatků novinářům a podobné případy.