Nařízení EK
Nastává konec přepražné kávy a vypečeného chleba?
11.04.2018 13:37
Opatrně pražit kávu, snížit teplotu při pečení chleba, smažení brambůrků a další technologické úpravy žádá právě startující Nařízení Evropské komise.
Dnešním dnem (11.4.) vstupuje v platnost Nařízení Evropské komise snižující přítomnost tzv. akrylamidu ve vybraných potravinách. Akrylamid patří k rizikovým chemikáliím a může vznikat při pečení, smažení či pražení některých potravin. Podle nového nařízení EK se neřídí jen výrobci kávy, ale i dalších výrobků - chleba, hranolek, cereálií, sušenek, oplatek aj. a v jeho rámci musí snižovat množství akrylamidu pod doporučenou hranici. Novinka se tak dotkne např. i pekařů, kteří mají kvůli úbytku akrylamidu snížit teplotu pečení a změnit některé kypřící přísady, podniky připravující hranolky by pak měly smažit při teplotě méně než 170 stupňů.
Výrobci, které redakce MSM oslovila, v novém nařízení problém nevidí. "Nová směrnice pro nás žádné komplikace nepředstavuje, již nyní veškeré naše výrobky odpovídají zákonným normám a nařízením evropských i národních úřadů, což platí i v případě nových hodnot acrylamidu," říká za výrobce kávy Eva Kotýnková, manažerka komunikace společnosti Tchibo Praha.
Konkurenční společnost Jacobs Douwe Egberts (JDE) rovněž v nařízení nevidí žádný problém. "Aktivně se podílíme na výzkumu akrylamidu a možnostech jeho eliminace. Nového nařízení EU jsme si vědomi, pro naši firmu problém nepředstavuje, všechny naše produkty totiž musí již nyní splňovat přísné normy bezpečnosti a kvality, které vycházejí z mezinárodních zákonů, předpisů a nejnovějších vědeckých poznatků," říká Pavel Orálek, mediální zástupce JDE.
Podobně to vidí i pekaři. "Nová směrnice do výroby United Bakeries žádné komplikace nepřináší, správná výrobní praxe a technologické postupy jsou ve výrobních závodech nasazeny trvale bez vztahu k nové směrnici. Výsledky jsme si samozřejmě potvrdili i laboratorně a jsou výrazně níže než doporučené limity," tvrdí Jaroslav Pomp z United Bakeries, největší pekárenské skupiny u nás kam mj. patří i značka Odkolek.
A potvrzuje to i Jan Pavlů z oddělení komunikace Agrofertu, který pod značkou Penam rovněž dodává množství pekárenských produktů: "Nařízení se nás týká u některých druhů výrobků. Technologie výroby pečiva je na směrnici připravena zmírňujícími opatřeními - například pomalejším způsobem pečení (delší dobu při nižší teplotě), sledujeme obsah sacharidů a bílkovin ve výrobku či obsah sladu, který se již předem tepelně upravuje. Na každé pekárně navíc chystáme vizuální vzory - fotografie výrobků -, které zaměstnancům pomohou určit, jaké výrobky lze ještě expedovat a které jsou naopak příliš upečené a musí se vyřadit. S ohledem na směrnici jsme si nechali udělat také analýzu pekařských výrobků. Bylo zjištěno, že všechny kontrolované výrobky vykazovaly vyhovující výsledky. Vstup směrnice v platnost nám žádné komplikace nezpůsobuje."
Nové nařízení prý nemá žádný dopad ani na největšího tuzemského výrobce chipsů Intersnack, kam patří mj. značka Bohemia. "Problematikou obsahu akrylamidu v našich výrobcích se zabýváme již několik let, zmírňující opatření týkající se suroviny, receptury i vlastní technologie máme implementována. Obsah akrylamidu ve výrobcích monitorujeme, ročně necháváme analyzovat několik stovek vzorků, abychom ověřili účinnost našich opatření. Za nás tedy mohu říci, že jsme připraveni," říká marketingový manažer pro český a slovenský trh Ondřej Široký.
A problém nevidí ani nejvěší tuzemský producent cereálií, firma Emco. "Akrylamidy řešíme. Děláme si průběžně vlastní testy, ale jelikož jsme v nich limity nepřekročili, tak to pro nás nemá žádné dopady do výroby," říká Martin Jahoda, marketingový ředitel Emco.
V Americe však regulace už postoupila dál. Kalifornští konzumenti kávy si kvůli akrylamidu budou muset rovnou zvykat na stejné varovné označení, jako najdeme například na obalech cigaret. Rozhodl o tom nyní tamní soud.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.