Inženýři NASA: Raketoplán Endeavour blesky nepoškodily
12.07.2009 17:18
Inženýři americké vesmírné agentury NASA nenašli žádné škody na elektronických systémech raketoplánu Endeavour, které mohl při sobotní bouři způsobit blesk. Další, již čtvrtý pokus o start raketoplánu se tedy může uskutečnit dnes v noci. Uvedla to dnes agentura AFP.
"Inženýři potvrdili, že nenašli žádné škody způsobené bleskem," sdělil Allard Beutel, mluvčí floridského vesmírného střediska. Řídící centrum tak mohlo dát zelenou dalším přípravám startu. V 15.48 středoevropského času mělo být zahájeno plnění vnějších nádrží Endeavouru.
ČTĚTE TAKÉ: Endeavour neodstartuje. Rampu zasáhly blesky
NASA start raketoplánu, původně plánovaný na noc ze soboty na dnešek, odložila o 24 hodin kvůli obavě, že blesky, které během sobotní bouřky zasáhly okolí odpalovací rampy, mohly ovlivnit elektrická zařízení vesmírné lodě. Nový pokus o start by se měl uskutečnit - pokud to počasí dovolí - v pondělí v 1.13 středoevropského času. Podle meteorologů je šance, že se tentokrát odstartovat podaří, sedmdesátiprocentní.
Raketoplán se měl k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vydat již v červnu, dva starty však byly zrušeny kvůli únikům vodíkového paliva. Technici našli závadu ve vedení, kterým je při plnění odváděn vodík z palivové nádrže.Ttechnici NASA poruchu odstranili a minulý týden ověřili, že palivo nikde neuniká.
Hlavním cílem šestnáctidenní mise, které se zúčastní sedmičlenná posádka, je vynést na ISS třetí a poslední část japonské laboratoře Kibo. První dvě části laboratoře, která podle AP stála miliardu dolarů, 18,6 miliardy korun, byly do vesmíru dopraveny loni. Timothy Kopra, jeden z astronautů Endeavouru, zůstane na palubě orbitálního komplexu, kde vystřídá Japonce, který je ve vesmíru od března.
ČTĚTE TAKÉ: Endeavour neodstartuje. Opět uniká palivo
Endeavour odstartuje nejdříve ve středu
Americké vesmírné agentuře zbývá osm letů do dokončení Mezinárodní vesmírné stanice, která přijde na 100 miliard dolarů. Příští rok chce NASA provoz své flotily raketoplánů ukončit a vyvinout nové vesmírné lodi, které budou moci cestovat jak k vesmírné stanici, tak i například na Měsíc.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.