Nová sonda bude zkoumat Slunce a chránit nás před ním
12.02.2010 10:46
Na palubě rakety Atlas V odstartovala z mysu Canaveral na svou pětiletou misi dosud nejmodernější sonda zaměřená na studium Slunce. Solar Dynamic Observatory (SDO) poskytne neobyčejně detailní informace o nejrůznějších procesech, kterým Země vděčí za přísun životodárné energie, i o těch, které nás ohrožují.
SDO bude obíhat na geostacionární oběžné dráze ve výši přes 35 tisíc kilometrů nad Zemí, aby „visela" neustále nad svým řídícím střediskem v Novém Mexiku. Bude průběžně odesílat obrovské objemy dat, a proto musí být v neustálém spojení se Zemí.
Slunce bude snímkovat každých 0,75 sekundy v různých částech elektromagnetického spektra, přičemž každý snímek bude mít rozlišení 4000x4000 pixelů, tedy 16 Mpx. Každý den tak odešle data odpovídající 380 celovečerním filmům v DVD kvalitě.
SDO je první misí z programu NASA Living with a Star (Život s hvězdou). Cílem programu je porozumět změnám na Slunci a jejich dopadům na Zemi s možností včasné předpovědi zvýšené sluneční aktivity.
S pomocí SDO chtějí vědci mimo jiné objasnit, jak je vytvářeno a strukturováno magnetické pole Slunce, zjistit, jak se magnetická energie přeměňuje, uvolňuje do heliosféry a následně do okolí Země prostřednictvím slunečního větru, vysokoenergetických částic a změn intenzity slunečního záření.
Laboratoř by měla také umožnit stanovení délky příštího slunečního cyklu, který v průměru trvá jedenáct let, a zkoumat, zda je možné předvídat, kdy by sluneční vítr nesoucí částice o obrovské celkové energii mohl udeřit na Zemi. Sluneční vítr může narušit vesmírnou komunikaci, vyřadit satelity a ohrozit i astronauty na oběžné dráze.
ČTĚTE TAKÉ: Srazí technologickou civilizaci na kolena sluneční bouře?
Foto: NASA, SOHO (ESA & NASA)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.