Snímek zachycuje mrak zvířený dopadem sondy na Měsíc
20.10.2009 07:42
Více než týden po řízeném nárazu sondy LCROSS do kráteru na jižním pólu Měsíce zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) konečně snímky tohoto experimentu, jehož cílem bylo nalézt známky vody na zemském satelitu.
Jedna ze zveřejněných fotografií ukazuje slabý, ale zřetelný oblak prachu, který podle NASA měřil v průměru šest až osm kilometrů.
Snímek pořízený kamerou LCROSS pracující ve viditelné části spektra zachycuje kráter Cabeus patnáct vteřin poté, co do něj dopadl Centaur - poslední stupeň nosné rakety. Sonda měla za úkol analyzovat složení sloupce prachu, který raketa svým nárazem zvedla. O čtyři minuty později se sama roztříštila o měsíční povrch.
ČTĚTE TAKÉ: Sonda už narazila do jižního pólu Měsíce
Snímky evidentně prošly úpravou expozice. Zatímco oblak zvířeného prachu je ve stínu kráteru vidět poměrně nezřetelně, většina okolí je silně přeexponována. Původně zveřejněné záběry byly mnohem tmavší. Odborníci NASA předem připouštěli, že si nejsou výsledkem jisti - nastavení světelných podmínek nebylo možno spolehlivě odhadnout.
NASA už dříve zveřejnila snímek z kamery, která místo dopadu snímala v části spektra blízko infračervené oblasti. I na ní bylo místo dopadu jasně patrné. Tyto záběry poskytují informace o teplotě v místě srážky, což o charakteru geologického podloží leccos napoví.
Nejdůležitější data však poskytly spektrometry, z jejichž měření lze určit chemické složení zvednutého prachu. Na výsledky si však musíme ještě počkat.
Foto: NASA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.