Viry typu HIV útočily na savce už v éře dinosaurů
22.09.2009 08:00 Původní zpráva
Viry blízce příbuzné lidskému HIV napadaly imunitní systém savců už v době, kdy savci představovali nenápadnou skupinku živořící ve světě ovládaném dinosaury. Dosud existovaly důkazy o útoku pravěkých příbuzných HIV na savce před 15 miliony let, nyní se počátek vzájemného potýkání těchto parazitů a jejich savčích hostitelů posouvá o dalších 85 milionů let dále do minulosti.
HIV patří mezi takzvané retroviry, které dovedou svou genetickou informaci vložit do genomu hostitele. Tam se může usadit a nepozorovaně putovat z generace na generaci, aniž vyvolá onemocnění.
Britsko-dánský tým vedený vědci z Oxfordu v časopise Science publikoval zprávu o objevu pozůstatků retrovirů v genomu lenochoda krátkokrkého. Jedná se o viry ze skupiny blízce příbuzné HIV. Do genetické výbavy lenochoda se podle autorů dostaly ve více než 100 milionů let vzdálené minulosti.
Podobné genetické stopy po dávných virových infekcích virologové už dříve objevili v genomu králíků a lemurů, předci dnešních lenochodů se však s virem setkali mnohem dříve. Pravděpodobně nešlo o smrtelnou chorobu, virus se naučil v hostitelském organismu rozmnožovat, aniž by ho zabíjel.
ČTĚTE TAKÉ: Viry z rodiny HIV napadly primáty už před miliony let
HIV je proti tomu horkou novinkou a zatím se s lidským organismem nedokázal tak dobře sžít. Blízce příbuzné druhy napadající primáty smrtelné nejsou.
ČTĚTE TAKÉ: Epidemie AIDS vypukla už kolem roku 1900
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.