Boj s AIDS: Vědci jsou o krok blíže k vyhnání HIV z těla
02.10.2009 18:06 Původní zpráva
Zatím v laboratorních podmínkách se podařilo najít způsob, jak organismus zcela zbavit virů HIV. Dosud používané léky je sice drží na uzdě, ale část virů se před nimi dokáže schovat, takže v léčbě není možno přestat.
Zatímco ve svých počátcích znamenala nákaza HIV jednoznačný rozsudek smrti, moderní léky dovedou propuknutí AIDS značně oddálit nebo mu zcela zabránit - má-li je pacient k dispozici, což je velký problém především v chudých zemích.
ČTĚTE TAKÉ: Epidemie AIDS vypukla už kolem roku 1900
Používá se kombinace více léků, mezi nimiž je i Viread, jehož účinnou látku připravil Antonín Holý v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Virus však stále přežívá v jednom typu neaktivních bílých krvinek. „Spí" v nich - nemnoží se a léky na něj nemohou. Kdykoli se však může opět probudit k životu, proto je třeba v drahé léčbě pokračovat celý život.
ČTĚTE TAKÉ: Viry typu HIV útočily na savce už v éře dinosaurů
Odborníci z Univerzity Johnse Hopkinse nyní v časopise Journal of Clinical Investigation publikovali výsledky svého výzkumu, který by tento problém mohl pomoci vyřešit. Využitím genové manipulace vytvořili v laboratorní kultuře spící bílé krvinky odpovídající těm, v nichž virus přežívá v infikovaném organismu. Potom na ně zkoušeli působit nejrůznějšími chemickými látkami.
Jedna z testovaných látek dokázala virus probudit, čímž se prozradil, takže ho léky mohly zlikvidovat. Něco podobného se už v minulosti podařilo i jiným týmům, ale vedlejším důsledkem vždy byla aktivace širokého spektra bílých krvinek, což vedlo k přehnané a nebezpečné reakci imunitního systému. Nový přístup tímto problémem netrpí.
Vyhráno však zdaleka není, protože účinná látka může být pro lidský organismus toxická. Autoři proto doufají, že další výzkum povede k nalezení dalších látek a k vylepšení této techniky, aby byla účinná a zároveň bezpečná. Následovaly by klinické zkoušky, praktické využití je tak i v tom nejlepším případě vzdáleno několik let.
ČTĚTE TAKÉ: Skleněná mikrobiologie propojuje vědu s uměním
Foto: profimedia.cz, Luke Jerram
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.