Češi vyvinuli revoluční stavební materiál

Věda a technika
29. 3. 2007 20:36
Ilustrační foto - pyramida z geopolymerů
Ilustrační foto - pyramida z geopolymerů

Ilustrační foto - pyramida z geopolymeruVědci z Česka vyvinuli revoluční stavební materiál pro třetí tisíciletí - geopolymery. "První geopolymerní hmoty v ČR již prošly mechanicko-fyzikálními zkouškami a ve světě je o ně zájem. Výhodou těchto materiálů je vysoká trvanlivost, nízká cena i ekologická nezávadnost," oznámil tiskový mluvčí českého projektu Oldřich Zajíc. Geopolymery jsou zjednodušeně řečeno synteticky vytvořené minerální látky a hmoty, které mají stejné vlastnosti jako minerály přírodní.

Zkoumáním geopolymerů se zabývají různá pracoviště ve světě. Jejich propagátorem, známým i v Česku, je francouzský vědec Joseph Davidovits. Tvrdí, že z geopolymerů stavěli už staří Egypťané pyramidy. V 70. letech minulého století založil ve Francii výzkumný ústav Cordi-Geopolymer.

Geopolymer je označení pro materiály připravované polykondenzační reakcí hlinito-křemičitanových materiálů v zásaditém prostředí za normální teploty a tlaku. Geopolymerací je možné přeměnit například elektrárenské a teplárenské popílky na materiál s vysokou pevností, odolností proti ohni, kyselinám a bakteriím. Dosavadní poznatky ukazují, že lze připravit geopolymery s maximální pevností už po 28 dnech. Přírodní minerály přitom formovaly přírodní procesy miliony let.

Projekt s názvem Inovační a informační centrum využívání technologie geopolymerů v Praze a podpora jejich výzkumu byl podle Zajíce zahájen v září 2005 s podporou pražského magistrátu, ministerstva pro místní rozvoj a Evropské unie. Z unijních prostředků na něj organizátoři získali téměř 20 milionů korun na dobu dvou let.

V Praze tak vzniklo jako součást projektu Inovační centrum, jehož úkolem je prosazení českých výsledků výzkumu do praxe, která bude geopolymery využívat. Po ukončení podpory z EU bude projekt financován z výnosů prodeje know-how a z příspěvků partnerů projektu.

Podle Zajíce se rovněž připravuje mezinárodní konference na téma Alkalicky aktivované materiály - výzkum, výroba a využití. Konat by se měla v Praze 21. až 22. června. Jejím cílem je spojit výzkumníky, vědce, inženýry, odborníky z průmyslu a legislativce, kteří se zabývají alkalicky aktivovanými materiály. Organizátoři počítají s účastníky z 18 zemí světa, kterým chtějí připravit podmínky pro prezentaci jejich prací a výměnu zkušeností.

Foto: archiv

 

Autor: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ