České centrum v Madridu představuje Španělům kromě české kultury také českou vědu. Ředitel madridské pobočky sítě českých center Stanislav Škoda oznámil, že čeští a španělští vědci již začali spolupracovat v oblasti nanotechnologií. Jako perspektivní obory vnímá také farmacii a energetiku.
"My vlastně prokopáváme cestičky, po kterých ti vědci výzkumníci, ale třeba i podnikatelé mohou pokračovat dál," popsal záměr Českého centra v Madridu Škoda. V České republice je podle něj spousta mimořádně zajímavých projektů a pracovišť, o kterých se ve Španělsku neví.
Za úspěch, k němuž centrum přispělo, považuje spolupráci španělského nanotechnologického institutu IMDEA s českou Asociací nanotechnologického průmyslu. "Vznikl díky tomu česko-španělský tým, který pak žádal o grant na společný výzkumný projekt," uvedl Škoda. Dodal, že díky kontaktu s českými partnery se ředitel IMDEA také zúčastnil festivalu Future Port Prague, který se tento týden zabýval současnými technologickými trendy.
Skutečnost, že České centrum v Madridu vykročilo z tradičního schématu a neprezentuje pouze umění a kulturu, je motivovaná zejména zájmem z České republiky, řekl Škoda. Roli hraje i to, že mezi Českem a Španělskem není příliš těsná vazba v tradičních uměleckých disciplínách. "Spojnic v oblasti kultury nebo umění je poměrně málo," podotkl.
Španělé podle Škody vnímají Českou republiku především díky Praze, kterou ročně navštíví až 200 tisíc španělských turistů. Známí jsou i mezinárodně uznávaní umělci jako spisovatel Bohumil Hrabal, výtvarník Jan Švankmajer nebo filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová.
"Znají Prahu a znají takové spíše střípky z české kultury - například loutkový film, animovaný film, mají rádi novou vlnu, mají rádi sklářské umění. V tom je Česká republika výjimečná a tyto věci se tím pádem propagují dobře a snadno," vyjmenoval Škoda.
České centrum v Madridu kromě aktivit ve Španělsku koordinuje také akce představující českou kulturu v Portugalsku nebo v Latinské Americe. Především jde o distribuci španělsky otitulkovaných českých filmů. V roce 2016 se díky tomu česká kinematografie představila i v Chile, Mexiku nebo v Kolumbii. Madridská pobočka funguje od roku 2004 a je jednou z 22, které jsou rozmístěny na třech kontinentech. Činnost a financování těchto českých center spadá pod ministerstvo zahraničí.