Čeští vědci pojedou do Amazonie. Chtějí zkoumat halucinogenní nápoj

Věda a technika
23. 11. 2018 14:38
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Čeští vědci vedení neurovědcem a předním výzkumníkem psychoaktivních látek z Národního ústavu duševního zdraví Tomášem Páleníčkem se chystají na výzkumnou výpravu do Amazonského pralesa. Zkoumat chtějí jihoamerický halucinogenní nápoje ayahuasca. V páteční tiskové zprávě o tom informovala Eva Césarová z Nadačního fondu pro psychedelický výzkum.

"Ayahuascu užívají domorodí lidé z Amazonie za účelem léčení a duchovních rituálů. Nedávno byly v klinických podmínkách prokázány terapeutické účinky ayahuascy u depresivních pacientů odolných vůči zavedeným léčebným postupům. K dnešnímu dni však nebyly hlášeny žádné vědecké informace o akutních a dlouhodobých účincích ayahuascy podané v tradičním kontextu rituálu," vysvětlil Páleníček, proč se tým do jižní Ameriky vydá.

Analyzovat chce neuropsychologické a neurobiologické efekty ayahuascy, konkrétně akutní účinky na lidský mozek a dlouhodobý vliv na náladu, vztah k přírodě či mezilidské vztahy. Vědci budou účinky vyhodnocovat pomocí psychometrických stupnic a EEG. Ayahuascu bude zdravým dobrovolníkům podávat domorodý šaman. Dalším cílem expedice je umožnit vznik populárně-vědeckého dokumentu.

Příští týden pak Českou republiku navštíví neurovědec Eduardo Schenberg, který se výzkumu nápoje věnuje a na projektu bude s českými vědci spolupracovat. Ve středu 28. listopadu by měl mít přednášku na Filozofické fakultě v Praze, o den později na zatím nespecifikovaném místě v Ostravě. Zúčastnit by se měl také Ninawa Inu Huni Kui, prezident organizace sdružující členy kmene Huni Kui v oblasti spolkového státu Acre v Brazílii.

"Na setkání byl přizván i známý antropolog žijící ve Švýcarsku, Jeremy Narby, mimo jiné autor knihy Kosmický had, který strávil několik let života s lidmi kmene Ašaninků v peruánské Amazonii, kde popsal původní způsoby užití zdrojů deštného pralesa," doplnil Páleníček. Cílem veřejné akce je podle pořadatelů zvýšit povědomí o výzkumu a podpořit připravovanou expedici.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Eraldo Peres

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ