Čínané naklonovali opice. Klonování lidí může následovat

Věda a technika
24. 1. 2018 22:26
Naklonované opice Čung Čung a Chua Chua.
Naklonované opice Čung Čung a Chua Chua.

Čínští vědci naklonovali opice a otevřeli tím cestu k případnému budoucímu klonování lidí. Vyplývá to z jejich článku, který zveřejnil odborný časopis Cell (Buňka). Badatelé z Šanghaje použili stejnou metodu, jakou kdysi Britové naklonovali ovečku Dolly. Poprvé se jim však podařilo naklonovat primáty. Objev podle nich poslouží pouze lékařským účelům.

Dva totožní dlouhoocasí makakové Čung Čung a Chua Chua se narodili před osmi a šesti týdny. Jde o první primáty naklonované z neembryonální buňky. Mezi primáty patří spolu s opicemi a lidoopy i lidé.

"Lidé jsou primáti. Technická bariéra pro klonování druhů primátů, včetně lidí, je prolomena," řekl Mu-ming Pcho-o, jenž dohlížel na výzkum Institutu neurověd Čínské akademie věd ve východočínské Šanghaji.

"Prolomili jsme tuto bariéru, abychom vyrobili zvířecí modely, které jsou užitečné pro medicínu a lidské zdraví. Není záměrem použít tuto metodu na člověka," dodal podle agentury Reuters. Geneticky totožná zvířata mohou posloužit k testování nových léků na řadu nemocí.

Čung Čung a Chua Chua jsou nyní krmeni z láhví a normálně rostou. Vědci očekávají, že se v nadcházejících měsících narodí další klony makaků.

Dolly přišla na svět 5. července 1996 ve skotském Roslinově ústavu. Byla prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce. Později vědci naklonovali i krávy, prasata či psy. U primátů se to však zatím nedařilo.

Dolly vznikla metodou nukleárního transferu - z vajíčka jedné ovce bylo odstraněno jádro, které vědci nahradili jádrem buňky z vemene jiné ovce. A protože pravděpodobnost úspěchu byla velmi nízká, nechali splynout 277 párů buněk, z nichž se uspokojivě vyvinulo 29 embryí. Ta vědci implantovali do děloh 13 ovcí, aby se nakonec narodilo jen jedno jediné mládě - Dolly, která byla genetickou kopií dárkyně buněčného jádra.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Sun Qiang

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ