Čekáte dítě? Vědci zjistí, jak bude vypadat

Věda a technika
28. 8. 2017 06:00
Obraz lidského embrya.
Obraz lidského embrya.

S počítačovým tomografem dokážou takřka zázraky. Třeba z dvoutýdenního embrya umějí poznat, jak bude vypadat dítě v pěti letech. Fyzikální inženýři Jozef Kaiser a Tomáš Zikmund ze Středoevropského technologického institutu v Brně pod svými přesnými přístroji zkoumali i prehistorickou mouchu nebo počet kostí v salámu ze supermarketu.

Prý dokážete z půlměsíčního embrya poznat, jak bude dítě vypadat třeba v pěti letech. Jak je to možné?
Jozef Kaiser: Zjednodušeně řečeno se snažíme přijít na to, jaký vliv má genetická výbava na chrupavku v obličejové části embryí, jak ji formuje nebo deformuje. To povede k predikci vývoje obličeje. Ale je potřeba počítat s tím, že vývoj u embrya je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují budoucí vzhled. Velkou roli hraje například prostředí, výživa a další vnější vlivy. Určování podoby ale není hlavní náplní našeho výzkumu.

A co tedy především zkoumáte?
Jozef Kaiser: Zaměřujeme se na to, jak se při vývoji embrya projevují genetické vady a jaký je jejich vliv na vývojové poruchy a výsledný tvar obličeje. Když totiž nějaký gen chybí nebo je pozměněn, může se to projevit i v rysech tváře.

Časopis TÝDEN.K čemu je to z praktického hlediska dobré?
Tomáš Zikmund: Do budoucna tak bude možné lépe odhalovat vývojové vady u nenarozených dětí. V současnosti ještě není zcela jasné, jak konkrétní geny tvar obličeje ovlivňují. Pro biology je proto důležité popsat vznik nemocí hned od začátku a zvolili tuto cestu.

Jozef Kaiser: Biologové na základě našeho výzkumu zjistí, kde by se ta vývojová vada mohla projevit, ve které části obličeje, jak je to dekódováno v genetické struktuře a jaké části obličeje budou ovlivněny. Růst umíme predikovat ve 3D, což zatím nikdo nedělal.

* Co přesně metoda počítačové tomografie dokáže?

* Proč ji nelze nahradit klasickým ultrazvukem?

* Má tato metoda využití i mimo medicínu?

Čtěte TÝDEN!

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/Frans Lanting

Další čtení

Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop umožnil lidstvu nahlédnout do historie vesmíru

Věda a technika
24. 4. 2025

Co s ropovodem Družba? Je plný ropy, ale mohly by v něm vést datové kabely

Věda a technika
23. 4. 2025
ilustrační foto

Čína s Ruskem plánují na Měsíci postavit jadernou elektrárnu

Věda a technika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ