Jsme blíž k přijímání zvířecích orgánů? Naznačuje to úspěšný experiment

Věda a technika
6. 12. 2018 19:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Německým vědcům se povedla průlomová transplantace orgánu mezi zvířaty rozdílného druhu zvaná xenotransplantace. Podařilo se jim prodloužit život paviána o 195 dní poté, co mu transplantovali srdce prasete. Je to významný pokrok na cestě k tomu, aby v budoucnu mohl být podobný zákrok úspěšně proveden také u lidí. S odkazem na vědecké závěry publikované v časopise Nature o tom informoval britský server Daily Mail.

Zní to jako sci-fi, po úspěchu německých vědců už ale o něco méně než kdysi. Průlomová studie potvrdila, že je možné udržet zvíře naživu, i když dostane nové srdce od zcela jiného druhu. Pavián dostal modifikované srdce od prasete, čímž mu vědci prodloužili život o 195 dní. Před změnou původní techniky byl jejich rekord prodloužení života pouhých 57 dní.

Proces, který vědci z Mnichovské univerzity na paviánovi a praseti uskutečnili, se odborně nazývá xenotransplantace. Ta je podle expertů možnou cestou také k léčení lidí, jež trpí srdeční chorobou přímo ohrožující jejich život.

Čekací listina na transplantaci orgánů od dárců se každým rokem rozšiřuje. Kromě toho, pokud k zákroku dojde, pacient ještě nemá vyhráno. Často není zákrok úspěšný, protože tělo nový orgán odmítne.

"Počet případů selhání srdce v USA by měl do roku 2030 dosáhnout více než osmi milionů, přičemž mnoho lidí mezitím zemře, protože budou čekat na dárcovský orgán," potvrzuje ve své zprávě v časopise Nature doktor Christoph Knosalla z německého zdravotního centra v Berlíně.

Čtyři z pěti paviánů prošli experimentem

Geneticky modifikované prasečí srdce vědci navrhli jako potenciální řešení zmíněného problému. U paviána, který žil o půl roku déle, rozhodně zaznamenali úspěch. K průlomu došli tak, že v celém orgánu udržovali neustálou cirkulaci krve, čímž u paviána zabránili nežádoucímu zvýšení i naopak snížení krevního tlaku. Navrch si pomohli sloučeninami, které dokážou řídit růst buněk.

Svůj výzkum testovali celkem na pěti paviánech. Čtyři z nich vydrželi déle než 90 dní, což byla stanovená hranice pro úspěšné ukončení experimentu. Jeden z nich žil dokonce již zmíněných 195 dní. "Tato publikace je důležitým mezníkem, který směřuje k transplantaci prasečích srdcí do lidí, kteří jsou v konečné fází závažného srdečního onemocnění," komentoval experiment profesor z britského Institutu kardiovaskulární vědy Christopher McGregor.

"V USA a v Evropě je potřeba dárců srdce velká a nejméně desetinásobně překračuje poptávku. Publikace mnichovské skupiny vědců navádí takovouto léčbu transplantace k opravdovému zvážení," dodal profesor, jenž se předtím podílel právě na pokusech, kdy maximální délka života paviána po transplantaci dosáhla 57 dní.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/Mutinka

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ