Lingvistika: australské domorodé jazyky mají jeden základ

Věda a technika
29. 3. 2018 09:02
Aboriginci, původní obyvatelé Austrálie.
Aboriginci, původní obyvatelé Austrálie.

Australské domorodé jazyky pochází všechny z jediné řeči - protoaustralštiny, kterou se na kontinentě mluvilo před  deseti tisíci lety, zjistili australští vědci. Informoval o tom zpravodajský server BBC. V roce 1788, kdy začala britská kolonizace Austrálie, mluvilo domorodé obyvatelstvo více než 200 jazyky. Třebaže v Austrálii stále přežívá 120 domorodých jazyků, pouze dvacítka z nich se aktivně používá.

Výzkum publikovaný v lingvistickém časopise Diachronica jako první dokazuje, že všechny australské domorodé jazyky patří do stejné jazykové rodiny, potvrdili lingvisté ze dvou australských univerzit.

"Až dosud se spekulovalo o tom, že Austrálie byla jazykově různorodější jako třeba Evropa; chyběl důkaz, že všechny (domorodé) jazyky mají stejný původ," řekl BBC lingvista Mark Harvey.

Badatelé svůj závěr podpírají tvrzením, že ve zvucích jednotlivých jazyků nalezli "opakující se" a "systematické" prvky. "Slova 'good' a 'gut' například poukazují na spojitost angličtiny a němčiny a my jsme v podstatě hledali takové podobnosti (v domorodých jazycích)," uvedl Harvey.

Lingvisté podle něj spojitosti nalezli v jazycích, kterými "se mluví zhruba sto kilometrů od sebe". "Je vysoce nepravděpodobné, že jde o produkt náhody anebo (pozdějšího) jazykového kontaktu," vysvětluje profesor Robert Mailhammer.

Lingvisté mají za to, že jazyková rodina má původ na severu kontinentu, odkud se rozšířila a během toho i rozrůznila. "Původní podoba (jazyka) se vyskytovala tam, kde (nyní) panuje největší jazyková diverzita. Výchozím bodem tedy bude oblast Kimberley (ve státě Západní Austrálie) a severní část Severního území," tvrdí Mailhammer.

Tato zjištění podle něj ovšem neodpovídají tomu, jak se podle historiků populace v minulosti po kontinentě pohybovala. Migrace se při šíření jazyků pokládá za klíčový faktor, vysvětluje Harvey. "S prehistorií Austrálie se stále pojí řada otázek, na které neznáme odpověď." 

Minulý rok vědci nalezli důkaz, že původní obyvatelstvo na kontinentě žije už nejméně 65 tisíc let.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Gregorio Borgia

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ