Méně častý ze dvou druhů cukrovky mají na svědomí vlastní bílé krvinky pacienta. Útočí na buňky v jeho slinivce. Nové farmakon by jim v tom mohlo zabránit.
Cukrovky jsou dva druhy. Oba se projevují zvýšenou koncentrací cukru v krvi. V případě prvního typu je ho nadbytek, poněvadž váš vlastní imunitní systém zničí buňky ve slinivce, které produkují hormon inzulin. V případě druhého typu přestávají tkáně ve vašem těle na inzulin reagovat. Skupina výzkumníků v čele s Laurou Soltovou z ústavu Scripsové v kalifornském San Diegu testovala potenciální lék na cukrovku prvního typu. Zatím se jmenuje jen SR1001. Vědci ho podávali myším, které měly k diabetu přirozený sklon a bez léčby by jím onemocněly.
S novou látkou ale zůstaly zdravé. Biologové tvrdí v časopise Endocrinology, že SR1001 se váže na dva zvláštní receptory jménem RORα a RORγ. Receptory jsou cosi jako buněčné antény vyladěné na příjem několika málo chemikálií. RORα a RORγ mají schopnost ovlivňovat přímo na DNA v jádře. Když je obsadí nový lék, nezačne v těle myší vznikat speciální typ bílých krvinek, jménem Th17.
"Poněvadž buňky TH17 jsou spojovány se spoustou autoimunních nemocí, včetně roztroušené sklerózy, mysleli jsme si, že když je u diabetu prvního typu potlačíme, bude to působit na rozvoj nemoci," prohlásila Soltová.
Předpoklad se ukázal jako správný. Nová léčba opravdu zabránila útoku bílých krvinek myší na jejich vlastní tkáň. Uvidíme, zda se lék povede dotáhnout do formy použitelné pro lidi.