Zemřel průkopník mozkové elektrofyziologie Jan Bureš

Věda a technika
28. 8. 2012 10:06
Lékař provádí elektrofyzilogické vyšetření (ilustrační foto).
Lékař provádí elektrofyzilogické vyšetření (ilustrační foto).

Po delší nemoci zemřel v Praze v sobotu 24. srpna v 86 letech jeden z nejúspěšnějších českých fyziologů paměti Jan Bureš. Byl průkopníkem mozkové elektrofyziologie. Se svou manželkou Olgou a dalšími spolupracovníky ve Fyziologickém ústavu Akademie věd celý život zkoumal podstatu paměti u pokusných laboratorních zvířat a u člověka.

Vědec Jan Bureš zemřel v sobotu 24. srpna v 86 letech.Bureš odhalil, jak vlna šířící se deprese v mozkové kůře dočasně zhoršuje paměť a jak se informace uchovávají i v jiných částech mozku. Za Burešem se do Prahy sjížděli vědci ze všech kontinentů. Po "sametové revoluci" mu aplaudovalo publikum vstoje v přednáškových síních několika světových metropolí.

Jednou z mnoha jeho poct je členství v Národní akademii věd USA, které mu bylo uděleno v roce 1995 jako jedinému českému fyziologovi. Napsal kolem 250 experimentálních studií více než 4500krát citovaných. Je spoluautorem výjimečné studie Fyziologického ústavu z dob totality, oceněné americkým Ústavem pro vědecké informace (ISI). Tato studie otevřela nové obzory buněčného výzkumu mozkové kůry i podkoří, kde jsou uloženy miliardy neuronů, odpovědných za vnímání, paměť a znaky osobnosti.

"Přes mimořádný intelekt a úspěchy oceňované ve světě zůstal skromným a pracovitým badatelem," říká o něm jeho kolega František Vyskočil.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , VÁCLAV PANCER / MF DNES / Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Britové vyvíjejí projekt předvídání vražd. Jako ze sci-fi

Věda a technika
9. 4. 2025
Romulus a Remus - pravlci

Genetici prý vyšlechtili pravlky z fosílií. Vědci jsou skeptičtí, ale vlčata už běhají

Věda a technika
9. 4. 2025

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Věda a technika
8. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ