Mezinárodní tým vědců objevil hřbitov fosilií, které označuje jako "mimořádný důkaz" pro tvrzení, že asteroid, který před 65 miliony lety dopadl na Zemi, opravdu zapříčinil vyhynutí dinosaurů. Paleontologové z univerzit v Kansasu a Manchesteru učinili objev v Severní Dakotě. Jde podle nich "o zlatou žílu neuvěřitelně zachovalých zkamenělin zvířat a rostlin". Zprávu přinesl server CNN.
Pád asteroidu, který na Zemi vytvořil Chicxulubský kráter, dodnes patří k nejničivějším událostem na naší planetě. Ukončil existenci až 75 procent druhů zvířat a rostlin.
"Tato konkrétní událost se přímo váže na nás všechny - na každého savce, který na Zemi žije. V tomhle momentě jsme totiž planetu zdědili. Po dopadu asteroidu bylo všechno jinak. Stali jsme se planetou savců a přestali být planetou dinosaurů," vysvětluje vedoucí autor studie Robert DePalma z University of Kansas.
Na fosilním hřbitově v souvrství Hell Creek v Severní Dakotě našli vedle sebe řadu sladkovodních ryb, obratlovců, stromů, větví či mořských amonitů a jiných podobných druhů. Jde o "jedinečnou geologickou a paleontologickou pokladnici. Sedimenty, fosilie a další úlomky vzniklé po dopadu asteroidu dělají z tohoto nálezu důležité místo pro ty, kteří studují zánik existence dinosaurů," popisuje spoluautor studie Phil Manning, paleontolog z University of Manchester.
Někteří vědci, kteří se na studii nepodíleli, ale zatím takové nadšení z objevu neprojevují. "Geologická interpretace se mi jeví jako důvěryhodná. Rybí fosilie zřejmě opravdu zaznamenávají katastrofální událost - dopad asteroidu. Nicméně dinosauří aspekt příběhu už mi není úplně jasný. Fosilie dinosaurů zmíněná ve studii se týká pouze jedné kyčelní kosti. Doufám, že jich je více, a těším se, až se o nich dozvím více. Snad z toho neudělali přílišnou senzaci, protože by bylo úžasné, kdyby měli pravdu," řekl pro CNN paleontolog z University of Edinburgh Stephen Brusatte.