Fyzik Luboš Motl získá cenu za nejlepší <span>evropský blog</span>

Věda a technika
14. 1. 2009 13:19
Anglicky psaný blog Luboše Motla
Anglicky psaný blog Luboše Motla

Anglicky psaný blog Luboše MotlaČeský teoretický fyzik a publicista Luboš Motl zřejmě získá se svým internetovým deníkem The Reference Frame prestižní ocenění Weblog Awards za nejlepší blog kontinentální Evropy roku 2008. Plyne to z předběžných výsledků zveřejněných organizátory soutěže v noci na dnešek po úterním ukončení hlasování.

Ceny Weblog Awards jsou největší světovou soutěží popularity blogů a za rok 2008 se udělovaly v celkem 48 kategoriích. Do celé soutěže přišlo v tomto ročníku téměř milion hlasů, skoro dvakrát více než loni. Motlův anglicky vedený blog získal mezi deseti finalisty své kategorie asi třetinu ze zaslaných hlasů, výrazně více než ostatní kandidáti (předběžně 2093 z 6184).

Superstruny i "globální švindl"

Luboš MotlMotlův blog sám sebe v podtitulu charakterizuje takto: "Nejdůležitější události v našem a vašem superstrunovém vesmíru viděné pohledem konzervativního fyzika." Nabízí bezpochyby originální a často provokativní obsah.

Nejvíce prostoru Motl věnuje rozsáhlým úvahám o problémech moderní částicové fyziky a kosmologie. Patří k velkým propagátorům teorie superstrun - mezi dnešními kosmology převládajícího způsobu nazírání na strukturu vesmíru, který má však i řadu kritiků upozorňujících, že fyzika touto teorií opouští hranice vědy a stává se spíše jakýmsi generátorem netestovatelných hypotéz.

K nejslavnějším kritikům teorie superstrun patří bezpochyby americký teoretický fyzik Lee Smolin, autor knihy Potíž s fyzikou - vzestup strunové teorie a úpadek vědy, která by měla vyjít i v českém překladu. Luboš Motl ji ve své recenzi rozhodně nešetří (anglicky).

Motl píše i o celém spektru dalších témat, například o vztahu vědy a společnosti. Mnoho příspěvků se týká globálního oteplování, na které autor blogu nahlíží kriticky. Vadí mu zpolitizování tématu a umělé vytváření paniky kolem něčeho, co považuje za pseudoproblém.

Jako fyzik se Luboš Motl specializuje na teorii superstrun a kvantovou gravitaci. V minulých letech působil na Harvardově univerzitě. Je autorem řady studií publikovaných ve světových odborných časopisech, do češtiny přeložil populární knihu Briana Greena Elegantní vesmír. Nyní žije v Plzni.

Vědecké blogy

Zatím neoficiální výsledky hlasování o nejlepší evropský blog"Nemám rád ceny, je však docela příjemné necítit se stále jen pronásledován," napsal na svém blogu po skončení hlasování Motl, který se netají tím, že jeho politické názory jsou blízké názorům Václava Klause. Dodal, že by byl raději, kdyby byl nominován a vyhrál v kategorii vědeckých blogů.

V ní podle předběžných údajů zvítězil americký meteorolog Anthony Watts se svým blogem Watts Up With That?, zaměřeným především na otázky globálního oteplování. Těsně druhý a s velkým náskokem před ostatními je blog Pharyngula amerického biologa PZ Myerse.

Foto: GNU Free Documentation License, motls.blogspot.com, 2008.weblogawards.org
Autor: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ