Každoměsíční injekce mužského pohlavního hormonu testosteronu snižuje počet spermií. Injekčně aplikovaná antikoncepce pro muže by tak mohla být stejně účinná jako pilulky proti početí pro ženy či kondomy.
Odborníci jsou přesvědčeni, že pravidelná měsíční injekce testosteronu dočasně blokuje produkci spermií, a mohla by proto znamenat zásadní zvrat v kontrole porodnosti. Podle BBC to vyplývá z nejnovější vědecké studie.
Při testech v Číně pouze jeden muž ze sta, jimž byl testosteron vpichován, zplodil dítě, napsal odborný časopis Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Šest měsíců po přerušení této aplikace se počet spermií vrátil k normálu.
Stoupenci plánovaného rodičovství tuto převratnou novinku uvítali a vyjádřili naději, že testosteronové injekce nabídnou dvojicím pestřejší volbu a umožní mužům vzít na sebe větší díl odpovědnosti za antikoncepci. Podle odborníků je však zapotřebí více testů bezpečnosti této metody.
"Dvojice, které nemohou nebo nechtějí používat výlučně jen ženskou antikoncepci, mají omezený výběr - vasektomii, kondom nebo přerušovanou soulož," konstatoval I Čchün-kua z pekingského Národního výzkumného ústavu pro plánování rodiny. "Náš výzkum ukazuje, že mužská antikoncepce může být potenciální novou a fungující alternativou." Pokud by byly další testy úspěšné, mohla by se podle něj metoda začít používat v praxi do pěti let.
Ilustrační foto: profimedia.cz