Jupiter vypadá jinak, než vědci předpokládali. Je složitější

Věda a technika
10. 3. 2018 05:00
Nová fotografie Jupiteru.
Nová fotografie Jupiteru.

Nejnovější fotografie Jupiteru, které pořídila kosmická sonda NASA, odhalují planetu v podobě, v jaké ji ještě nikdo neměl možnost vidět. Planetu pokrývá spletitý systém cyklonů. Vědci proto přiznávají, že se v některých ohledech mýlili. Informaci uvedl server independent.co.uk.

Fotografie zobrazují Jupiter pokrytý intenzivními bouřemi, mnohem složitějšími, než se v minulosti předpokládalo. Kosmická sonda Juno zaznamenala mnohem podrobnější chování hlubokých a spletitých cyklonů, které se vzájemně neslučují. Snímky odhalují skupinu devíti cyklonů nad severním polem Jupiteru a šest nad jižním pólem. Přičemž síla větru zde překračuje pátý stupeň hurikánu o rychlosti 350 kilometrů za hodinu.

Vedoucí vědeckého Národního týmu astrofyziky v Římě Alberto Adriani byl překvapen, že má největší planeta sluneční soustavy tak složité povrchové uspořádání. Vědci se totiž původně domnívali, že objeví šestihranný systém oblak, podobný tomu, který se točí kolem severního pólu Saturnu. "Mýlili jsme se," přiznal v e-mailu Alberto Adriani. Namísto toho jsou na fotografiích patrná osmiúhelníková seskupení s osmi cyklony, které obklopují jeden uprostřed. Každý ze zmíněných vírů měří až několik tisíc kilometrů.

"Výsledek odhalil, že je atmosféra Jupiteru mnohem masivnější, než jsme předpokládali," popisuje Yohai Kaspi z Weizmannova institutu vědy v Izraeli. Právě vědci z institutu v Izraeli vypočítali, že je hloubka proudění asi tři tisíce kilometrů. Kolem plynného obra obíhá od roku 2016 kosmická sonda Juno, která je teprve druhou kosmickou sondou obíhající kolem planety. První byla Galileo mezi léty 1995 a 2003.

Autor: -jan- Foto: ČTK , Uncredited

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ