Vybavení zkušebny velmi vysokého napětí v Praze-Běchovicích vypadá jako kulisy ze sci-fi filmů minulého století. Obří kovové koule, několikametrové transformátory či Teslova cívka jsou umístěné v neméně zajímavé budově. Její vysoké zkosené stěny bez oken vytvářejí prostředí, které se v minulosti zalíbilo i některým filmařům. Podle ředitele EGU HV Laboratory Jana Lachmana se tu natáčely třeba některé scény z Arabely nebo americký akční thriller xXx s Vin Dieselem v hlavní roli.
I když "filmová kariéra" je pro laboratoř zajímavým zpestřením, její hlavní činností jsou zkoušky různých materiálů, které se používají v energetice k přenosu a rozvodu elektrické energie. "Když tu byl štáb z Hollywoodu, brali zařízení jako kulisy a my se z toho pak měsíc vzpamatovávali," vzpomněl Lachman na natáčení. Zároveň ale přiznává, že vybavení hlavní haly na návštěvníky dokáže udělat velký dojem. "Někdo v tom vidí Verneovy romány," řekl.
Laboratoř vznikla už v roce 1953 jako Výzkumný ústav pro československou energetiku, v 90. letech se transformovala a dnes má formu akciové společnosti. Funguje jako akreditovaná zkušebna. "Zkoušíme v podstatě všechno, co se používá na přenos a rozvod elektrické energie - izolátory, vodiče, transformátory a další zařízení," řekl ředitel. Zakázky má laboratoř nejen z evropských firem, ale také z Ruska, Číny, USA či Kanady. A protože na přenosovou soustavu působí i vlivy prostředí, musí technici z Běchovic umět nasimulovat i některé přírodní jevy.
"Máme například komoru se slanou mlhou nebo věže s tryskami, kde děláme zkoušky za podmínek deště. Déšť samozřejmě také snižuje schopnost materiálu vydržet určité napětí," vysvětlil Lachman. V minulosti laboratoř testovala také vrtule a části křídel letadel při zásahu blesku. I takový jev musí umět napodobit. "Máme k tomu impulzní rázový generátor, který produkuje atmosférické impulzy s charakterem bleskového výboje," popsal ředitel. Generátor je schopen vyprodukovat napětí až 2,5 milionu voltů. "Ovšem musím upozornit, že nejsme schopni vyprodukovat blesk jako takový - ten má i obrovský proud, řádově kiloampéry," dodal ředitel.
Laboratoř také občas pořádá dny pro veřejnost, při které mohou zájemci zhlédnout efektní ukázku Faradayovy klece nebo "elektrického rytíře". Při něm za třeskání umělých blesků demonstrují některé fyzikální jevy. Podle Lachmana je to i způsob, jak k zájmu o tuto problematiku přitáhnout mladou generaci. Najít kvalitní pracovníky není úplně snadné. Například v Číně podle něj vznikají laboratoře, které sice té běchovické mohou konkurovat cenou a částečně i vybavením, ale zaostávají odborností lidí.