Medvěd jeskynní, který kdysi obýval Evropu od Pyrenejského poloostrova po Ural, vyhynul už před 27 800 lety, tedy o celých 13 tisíc let dříve, než se paleontologové dosud domnívali. Tehdy vrcholila doba ledová a medvěd zřejmě podlehl jejím nepřímým důsledkům.
Tvrdí to rakouští a britští vědci na stránkách časopisu Boreas. Ke svému závěru dospěli na základě radiokarbonového datování kosterních nálezů. Předchozí odhady podle nich vycházely z mnoha záměn kostí medvěda jeskynního s příbuzným medvědem hnědým, který v Evropě přežil až do současnosti. Další zmatky prý byly způsobeny chybným datováním.
Paleontologové podle anatomie nalezených lebek a zubů dospěli k závěru, že medvěd jeskynní se živil převážně rostlinnou stravou. Nespokojil se přitom s kdejakou trávou nebo s lišejníky, což pomohlo přežít dobu ledovou jiným velkým býložravcům. "Jeho způsob života byl vysoce specializovaný, vyžadoval kvalitní rostlinnou potravu. To ho učinilo zranitelným, když se klima začalo ochlazovat a vhodných potravních zdrojů ubývalo," říká paleontoložka Martina Pacherová z Vídeňské univerzity.
Podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by ve vyhynutí medvěda jeskynního měli prsty naši předci.
Foto: profimedia.cz