Měsíční kámen uložený v nizozemském národním muzeu (Rijksmuseum), který údajně přivezli američtí astronauti z Měsíce, je prý jen zkamenělé dřevo. Mluvčí muzea Xandra van Gelderová, která dohlížela na analýzy exponátu, potvrdila, že jde o padělek.
Rijksmuseum kámen získalo podle agentury Reuters po smrti bývalého premiéra Willema Dreese v roce 1988. Ten ho obdržel jako soukromý dar 9. října 1969 od amerického velvyslance Williama Middendorfa při návštěvě tří členů posádky Apolla 11, která přistála na Měsíci.
Middendorf řekl nyní nizozemským médiím, že údajný kámen dostal tehdy od amerického ministerstva zahraničí. Bližší údaje ale neuvedl. Jelikož šlo o předmět od premiéra, nikdo o něm nepochyboval.
Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) věnoval začátkem 70. let měsíční kameny více než stovce zemí. Drtivá většina z nich však pocházela z pozdějších misí uskutečněných v rámci projektu Apollo.
„O autenticitě kamene jsem pochyboval už nějakou dobu," říká na stránkách muzea geolog Wim van Westrenen. „Je známo, že astronauti během prvního přistání na Měsíci nasbírali jen málo vzorků horniny. Neumím si představit, že by Spojené státy věnovaly zrovna tak velký kus malé bezvýznamné zemi, jakou Nizozemsko je."
Kámen byl svého času pojištěn na 100 tisíc guldenů, nyní jeho hodnota nedosahuje ani padesáti euro. Ve sbírkách muzea však zůstane. „Pokud kvůli ničemu jinému, tak kvůli svému neobvyklému příběhu určitě," říká mluvčí muzea.
Proč však nizozemský premiér v roce 1969 obdržel padělek, se už zřejmě nikdy nedozvíme. „Všichni zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí, kteří by o tom mohli něco vědět, jsou už mrtví," říká Middendorf. Tvůrci teorií o tom, že celý projekt Apollo byl jeden velký podvod, tak mají o zábavu postaráno.
Foto: ČTK/AP