Vzorky odebrané z hornin v nejspodnějším patře zlatého dolu nedaleko jihoafrického Johannesburgu odhalily, že zde 2,8 kilometru pod povrchem v naprosté tmě, bez kyslíku a při teplotě 60 °C žije jediný druh bakterie. Ve všem, co potřebuje k životu, se spoléhá jen sama na sebe.
Státy světa sní o surovinové nezávislosti, ale žádný se tomuto ideálu ani nepřibližuje. Bakterie pojmenovaná Desulforudis audaxviator takové nezávislosti dosáhla. Ostatně jí ani nic jiného nezbývalo, protože nemá s kým "obchodovat". Energii získává z vodíku a síranů a všechny látky potřebné ke stavbě a fungování svého těla si syntetizuje sama z jednoduchých anorganických molekul, kterých je všude kolem nadbytek.
Mezinárodní tým vědců o této unikátní bakterii podává zprávu v dnešním vydání časopisu Science. Bakteriologové o ní věděli už dva roky a počítali s tím, že ji ve vzorcích z hlubin zlatého dolu najdou ve velkém množství.
Nehledali přímo bakteriální buňky, ale ve vodě odčerpané z hornin přečetli kompletní genetickou informaci. Předpokládali, že geny této bakterie budou převládat, ale že kromě nich narazí i na četné stopy po jiných druzích. Analýza však ukázala, že z Desulforudis audaxviator pochází 99,9 % veškeré objevené DNA. Nepatrný zbytek cizích genů se do vzorku zřejmě dostal kontaminací v laboratoři.
Podrobnější studium bakteriálního genomu ukázalo, že obsahuje o 20 % více genů, než je u bakterií žijících v tak stabilním prostředí obvyklé. Právě tyto "nadbytečné" geny bakterii zajišťují, že je schopna přežívat nezávisle na ostatních organismech a sama si vyrobit vše, co k životu potřebuje.
Craig Venter Institute/University of Western Ontario, Thanya Suwansawad