Einstein měl pravdu a učebnice fyziky se přepisovat nebudou. Neutrina nelétají rychleji než světlo, loňský překvapivý výsledek způsobila chyba měření. Tedy pokud se potvrdí pochybnosti, které nyní vyplouvají na povrch.
Fyzikové z projektu OPERA Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN loni v září oznámili, že neutrina putující z ženevských laboratoří do 732 kilometrů vzdáleného detektoru na italské hoře Gran Sasso cestu urazily o 60 nanosekund rychleji, než by podle dopravních předpisů matky přírody měly. Opakované měření v listopadu vyloučilo jeden z potenciálních zdrojů chyb, stále jich však zbývalo dost na to, abychom s přijetím výsledku nespěchali.
Šlo o první experimentální výsledek, který byl v rozporu s Einsteinovou speciální teorií relativity, bylo proto třeba pečlivě ověřit, zda nedošlo k nějaké chybě. A opatrnost se vyplatila.
Časopis Science nyní na svém zpravodajském webu Science Insider přinesl informaci o tom, že měření ovlivnilo chybné propojení dvou technických zařízení použitých během měření. Tím prvním je přijímač GPS signálu, který se používá pro synchronizaci atomových hodin zaznamenávajících čas odeslání a přijetí svazku neutrin. Druhým je počítač kontrolující průběh experimentu.
Špatně zapojený kabel
Optický kabel propojující obě zařízení byl špatně instalován. Podle anonymního zdroje z týmu OPERA chybné zapojení způsobilo, že data do počítače dorazila o 60 nanosekund později, než měla, což se podepsalo na chybné synchronizaci časů. Rozdíl přesně odpovídá "náskoku", který podle původního měření neutrina před světlem na své cestě získala.
Oficiální vyjádření projektu OPERA je zatím opatrnější: "Identifikovali jsme dva zdroje chyb, které mohou významně ovlivnit výsledek měření. Jeden souvisí s oscilátorem použitým k tvorbě časových značek mezi synchronizacemi GPS. Druhý souvisí se zapojením optického kabelu, který přenáší signál z externí jednotky GPS do hlavních hodin experimentu OPERA."
Oba zdroje chyb prý jdou proti sobě a OPERA zatím nechce jejich vliv kvantifikovat. V dohledné době provede další měření, která by měla skutečný rozsah chyb prověřit.
Ověřit italské výsledky se chystá i projekt MINOS americké národní laboratoře Fermilab u Chicaga. Pokoušet se o to bude do března, kdy tamní aparaturu čeká roční odstávka. Podobný experiment se chystá také v Japonsku. Brzy by tak mohlo být definitivně jasno, jak to s "nadsvětelnými" neutriny je.