Neandertálci nebyli <span>o nic hloupější</span> než naši předci

Věda a technika
26. 8. 2008 15:10
Neandrtálec (ilustrační foto)
Neandrtálec (ilustrační foto)

Neandertálec (ilustrační foto).Genetické analýzy sice potvrzují, že nejsme potomky neandertálců, nicméně naši předci s nimi přinejmenším deset tisíc let sdíleli stejný životní prostor. Antropologové se dlouho domnívali, že neandertálci vyhynuli, protože v tomto konkurenčním boji neobstáli. Objevily se ale další důkazy pro domněnku, že neandertálci nebyli o nic neschopnější než lidé, které můžeme považovat za své praprapředky.

Už dříve archeologové a antropologové zjistili, že neandertálci byli stejně dobrými lovci a že měli stejně rozvinuté způsoby komunikace jako člověk moderního typu, tedy Homo sapiens. Nejnovější výzkum britských a amerických archeologů ukázal, že neandertálci uměli vyrábět také stejně kvalitní nástroje. Podrobnosti dnes zveřejnil časopis Journal of Human Evolution.

Nástroje z doby kamenné (ilustrační foto).Archeologové vytvořili přesné kopie kamenných nástrojů používaných jak neandertálci, tak našimi předky. Zatímco neandertálci používali široké nástroje, moderní lidé se naučili vyrábět užší čepele. Vědci oba typy nástrojů studovali z několika úhlů pohledu. Zajímala je jejich účinnost, rychlost opotřebení, doba potřebná pro jejich výrobu i spotřeba materiálu.

Jiný neznamená horší

Výsledky překvapivě neukázaly žádné statistické rozdíly mezi oběma typy nástrojů. Autoři studie se proto domnívají, že obliba užších čepellí u moderního člověka měla spíše symbolické, kulturní důvody.

Metin Eren z britské University of Exeter, který výzkum vedl, říká: "Naše výsledky vyvracejí hlavní pilíř, na kterém stála teorie o intelektuální nadřazenosti našich předků nad neandertálci. Je na čase, aby archeologové začali hledat jiné důvody, proč neandertálci vyhynuli, zatímco naši předkové přežili. Když mluvíme o neandertálcích, nemůžeme je už považovat za hloupé nebo méně vyvinuté. Byli zkrátka pouze jiní."

ČTĚTE TAKÉ: Neandertálci se s našimi předky zřejmě nekřížili

Neandertálci se vyvinuli v Evropě, obývali i část Asie, ale před asi 28 tisíci lety vyhynuli. Kolébka našeho vlastního druhu Homo sapiens leží v Africe, odkud člověk začal na další kontinenty pronikat asi před 50 tisíci lety. Řadu tisíciletí žil v Evropě vedle neandertálců, ale zřejmě se s nimi nekřížil.

O soužití těchto dvou druhů toho moc nevíme, stejně jako zatím zůstává nejasné, jakou roli naši předci sehráli ve vyhynutí neandertálců. Rozhodovat mohly i zdánlivé maličkosti. Ekologové už dávno vědí, že dva blízce příbuzné a podobné druhy nemohou na jednom území dlouhodobě přežít. Jeden z nich buď změní své chování, nebo ustoupí do jiné oblasti, nebo vyhyne. Neandertálci si "vybrali" třetí možnost, ale konkrétní důvody tohoto vývoje zatím neznáme.

Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ