Nový oceán „brzy“ rozdělí Afriku

Věda a technika
20. 3. 2006 00:00

Vědci sledují v přímém přenosu vznik nového oceánu. Za několik milionů let prý oddělí Somálský poloostrov od afrického kontinentu.

Když geolog Dereje Ayalew se svými kolegy prchal ve vrtulníku před zemětřesením, které v zemi otevíralo hluboké pukliny, cítil jen strach. Po návratu na místo byli členové týmu nadšeni: „Věříme, že jsme se stali svědky zrodu nového oceánu,“ prohlásil Ayalew. Oblast ve východní Etiopii nazývaná Afarský trojúhelník prožívá jedno zemětřesení za druhým a podle mezinárodního vědeckého týmu se Afrika rozděluje. V zemi se vytvářejí praskliny desítky metrů široké a hluboké; jedna je dlouhá téměř šedesát kilometrů. Na mnoha místech vyvěrá ze země horká láva a formuje tak čedičové plochy, které se v budoucnu prý stanou mořským dnem. Arabská tektonická deska se tu rychlostí jednoho centimetru za rok vzdaluje od své africké sousedky, čímž mění tvář povrchu Země. Některá místa v afarské Danakilské proláklině jsou již dnes sto metrů pod hladinou moře a jen okolní vysočiny brání oceánu, aby oblast zatopil. Podle výpočtů Ayalewova týmu, který v poušti umístil desítky citlivých senzorů, bude „už“ za deset milionů let na místě moře široké jako dnešní Rudé.

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ