Nový speciální postřik zdvojnásobuje životnost ovoce a zeleniny

Věda a technika
1. 11. 2018 22:49
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Třetina celosvětových potravin (zhruba 1,3 miliard tun) produkována k lidské konzumaci je každoročně vyhozena. Přitom jeden z devíti lidí na planetě chodí každý den spát s prázdným žaludkem. Kalifornská firma Apeel Science se s tímto problémem snaží něco udělat a vymyslela speciální neviditelný prášek bez jakýchkoli chemikálií, který prodlouží až dvojnásobně délku "života" ovoce a zeleniny v regálech. Informoval o tom server CNN.

"Podle mnohých jsme jako lidstvo produkovali více než dost jídla, abychom nakrmili všechny lidi," vzpomíná generální ředitel Apeel Science James Rogers na to, když v rádiu slyšel o problému globálního hladomornou. Rozhodl se tak s tím něco udělat.

Potom, co důkladně celý problém prozkoumal, přišel na to, že hlavním kamenem úrazu je rychlé uvadání ovoce a zeleniny. V roce 2012 tak založil svou firmu, jež si dala za úkol vymyslet prostředek, který by prodloužil čerstvost těchto potravin bez použití různých chemických látek. A to se povedlo. Apeel Science (sponzorován Microsoftem Billa Gatese) vynalezl speciální ochranný, bezbarvý a nezapáchající povlak, který zpomaluje proces hniloby ovoce a zeleniny.

Nákladná přeprava

Podle údajů OSN přijde až 40 procent potravin vniveč během zpracovávajícího procesu v rozvojových zemích, protože jejich přeprava je drahou a náročnou činností, která vyžaduje vozy s chladícím systémem. Ve vyspělých zemích se pak dovezené jídlo, které už nesplňuje estetické standardy nebo je nějakým způsobem poškozené, vyhazuje.

"Veškerá energie věnována tomu, aby se jídlo dostalo z místa, kde bylo vyprodukováno, až do regálů v obchodech, je tragédií, protože se to pak nakonec vyhodí," tvrdí Rogers.

Potraviny během přepravy ztratí vodu a dostane se do nich kyslík, což zapříčiní jejich hnilobu. Apeel ale vymyslel speciální bezbarvý prášek, který v kombinaci s vodou vytvoří směs, již stačí na dané ovoce nebo zeleninu nastříkat a výsledkem je, že životnost produktu je dvojnásobná. Směs vytvoří jakousi druhou kůru nebo slupku na ovoci, a to tím pádem vydrží déle. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv už tento postřik označil za bezpečný.

Současně jsou upravené produkty od Apeelu prodávány ve více než 200 obchodech v USA. Prodejci si chválí především ochranu avokáda, u něhož díky delší čerstvosti vzrostl profit až o 50 procent. Firma ale cílí i na Afriku, kde chce tímto produktem pomoci ulevit právě drahým globálním přepravováním ovoce a zeleniny.

"Nepotřebujete instalovat elektrické rozvodné sítě pro chladící zařízení v průběhu celého toho dodavatelského procesu a místo toho můžete využít sáček našeho materiálu, který je lehký a má nízké náklady na distribuci do vzdálených oblastí. Přinese to týden času navíc pro dopravení potravin bez jejich nákladného chlazení," uzavřel Rogers, jehož cílem do budoucna je délku čerstvosti dokonce až zečtyřnásobit.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/raggio5

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ