Analytický chemik Friedlieb Ferdinand Runge se zasadil o to, že si svůj šálek kávy nebo čaje vychutnáváte s vidinou brzkého přívalu energie. Německý vědec totiž jako první v historii identifikoval kofein. A nejen to, jako první popsal také účinky atropinu na oční panenky. Narodil se 8. února 1894 v Hamburku, přesně před 225 lety.
O chemické experimenty se začal Runge zajímat už během dospívání, což nakonec vedlo až k jeho celoživotním úspěchům. Během jednoho z mnoha pokusů se mu nedopatřením dostal do očí výtažek z rulíku zlomocného. Obyčejná náhoda ho však dovedla k cenným znalostem - zjistil, že výtažek rozšiřuje zorničky. Jeho profesor Johann Wolfgang Doberiner ho požádal, aby experiment zopakoval na kočce.
Objev zaujal také profesorova přítele, slavného spisovatele Johanna Wolfganga von Goetha. Toho taktéž fascinovala věda, proto věnoval mladému Rungemu balíček kávových zrn. Aniž by to spisovatel tušil, poskytl mladému vědci klíčový materiál, aby mohl v roce 1819 učinit doslova historický objev - identifikaci kofeinu. Chemii studoval v Berlíně, kde také získal doktorát. Po třech letech cestování po Evropě začal vyučovat na univerzitě v Breslau.
Runge je mimo jiné známý také výzkumem syntetických barviv, které objevil, když působil jako chemik v chemické továrně v Oranienburgu. Současně byl průkopníkem nového způsobu barvení oblečení, identifikoval a pojmenoval složky barev, včetně karbolové kyseliny, nyní známější jako fenol. Zároveň přišel na způsob, jak extrahovat cukr z cukrové řepy. V roce 1852 ho nespokojený vedoucí chemické továrny propustil a Runge zemřel o patnáct let později v naprosté chudobě.